Kto przetrwa zmiany klimatyczne? Najbardziej odporne są państwa zamożne. A Polska?

Które kraje są najbardziej odporne na zmiany klimatyczne? Ten ranking pokazuje oryginalne podejście do sprawy. Główny wniosek: od położenia geograficznego ważniejsza jest zamożność państwa.

Uniwersytet Notre Dame du Lac w stanie Indiana od lat zbiera dane na temat gotowości poszczególnych państw do niwelowania skutków zmian klimatycznych. Badane jest przede wszystkim to, w jakim stopniu każde ze 175 ocenianych państw jest w stanie dostosować się do takich sytuacji jak susza, huragany czy inne klęski żywiołowe, które mogą wywołać zmiany klimatyczne.

Pierwsza Norwegia

Dane zebrane przez uniwersytet sięgają 1995 roku i od tego czasu w każdym roku pierwsze miejsce zajmuje Norwegia. Pozostałe miejsca w pierwszej dziesiątce konsekwentnie zajmują inne wysoko rozwinięte państwa - Szwecja, Dania, Australia, Wielka Brytania czy USA. Polska w ostatnim rankingu, opisującym 2013 rok, zajmuje 23. miejsce. W 1995 roku zaczynaliśmy na 35. miejscu.

Autorzy rankingu podkreślają, że nie skupia on się na tym, w jakim stopniu poszczególne kraje są narażone na zmiany klimatyczne i ich konsekwencje, chociaż to również jest uwzględniane. Pokazuje za to, które państwa mają wiedzę i zasoby, dzięki którym sprawnie mogą sobie z takimi konsekwencjami poradzić. Pod uwagę brany jest na przykład dostęp do elektryczności, urządzeń sanitarnych, schronienia i wody pitnej, a także zależność od surowców naturalnych czy sprawność, z jaką państwo umie reagować na sytuacje kryzysowe.

Ogólny ranking ND-GAIN łączy więc ryzyko wynikające z położenia geograficznego kraju z czynnikami gospodarczymi, organizacyjnymi i społecznymi. Pełny ranking i szczegółowe wyniki znajdziesz tutaj .

Zróżnicowanie w poszczególnych krajach

Jest jeszcze kilka zastrzeżeń, o których warto pamiętać. Wysoki wynik niekoniecznie oznacza na przykład obiektywną odporność na skutki zmian klimatycznych, ponieważ wynika on tylko z porównania z innymi krajami. Co więcej, państwa oceniane są jako całość, co nie zawsze odzwierciedla różnorodność jego regionów. Jest to szczególnie widoczne w przypadku USA, gdzie stany położone na wybrzeżach są stanowczo bardziej zagrożone od środkowej części kraju. Uśrednienie ma tu jednak pewien sens - kraj jako cały może dość sprawnie organizować pomoc jego częściom, czyli na przykład zorganizować ewakuację mieszkańców lub wybudować nowe ośrodki transportu.

Afryka potrzebuje innowacji

Najbardziej narażone na negatywne skutki zmian klimatycznych są kraje Afryki, przede wszystkim środkowej i zachodniej, oraz niektóre południowo-zachodnie kraje Azji. To tam znajduje się większość państw, w których spore narażenie geograficzne łączy się ze słabym przygotowaniem do walki ze skutkami klęsk żywiołowych. Jak zauważa serwis The Eco Experts, który stworzył infografikę z danymi z rankingu, pokazuje on, że najlepiej przygotowane na zmiany klimatyczne są kraje wysoko rozwinięte, które do tych zmian najbardziej się przyczyniają. Według serwisu podkreśla to fakt, że kraje zamożne powinny zwiększyć pomoc dla krajów słabiej rozwiniętych.

ND-GAINND-GAIN ND-GAIN

ND-GAINND-GAIN ND-GAIN

ND-GAINND-GAIN ND-GAIN

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: