Zdjęcie Auschwitz i podpis: "To są Niemcy". Mocna okładka berlińskiego dziennika

"BZ" na pierwszej stronie dzisiejszego wydania opublikował zdjęcie obozu Auschwitz z podpisem "To są Niemcy". Dziennik nawiązuje do słów prezydenta Joachima Gaucka, który stwierdził, że "nie istnieje niemiecka tożsamość bez Auschwitz".

Dzisiejsze wydania niemieckich dzienników piszą o 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Wszystkie czasopisma podkreślają, że współcześni Niemcy nie mogą odcinać się od przeszłości.

"Sueddeutsche Zeitung" zwraca uwagę na dużą liczbę tych, którzy uważają, że należy skończyć z obchodami. 81 proc. Niemców chciałoby "pozostawić za sobą" prześladowania Żydów; 58 proc. życzy sobie, by oddzielić przeszłość grubą kreską. "To nie istoty z innej planety pędziły ludzi do komór gazowych. To było pokolenie rodziców, dziadków i pradziadków dzisiejszych Niemców" - czytamy w "SZ". "Godność człowieka, tolerancja, szacunek - to wszystko jest kruche i stale zagrożone, i to nie gdzieś daleko w świecie, lecz tutaj i teraz" - ostrzega komentator.

Z kolei "Frankfurter Allgemeine Zeitung" uważa, że kluczowe zdanie z przemówienia prezydenta spotka się z szeroką akceptacją, ale i z odrzuceniem - i to nie tylko ze strony osób kwestionujących Holocaust i ekstremistów wszelkiej maści. Jak zaznacza, współczesne Niemcy "powstały też na ruinach Auschwitz jako wolnościowo-demokratyczny, zobowiązany do ochrony praw człowieka alternatywny projekt wobec dyktatury Hitlera i obłędu rasowego".

O Auschwitz i ludziach, którzy tworzyli jego historię, przeczytaj w książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: