"Świat jeszcze nie widział Auschwitz z tej perspektywy". Obóz sfilmowano z drona [WIDEO]

"70 lat po wyzwoleniu obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, jednego z głównych symboli koszmaru Holokaustu, BBC pokazuje światu opustoszałe ruiny obozu w taki sposób, jakiego świat wcześniej nie widział" - czytamy na stronie Mic.com.

BBC do sfilmowania obozu użyło drona z zamontowaną kamerą. "To tu z rąk nazistów zginęło 1,1 mln ludzi w latach 1940-1945. Znajdujący się na południu Polski obóz był największym narzędziem w rękach wykonawców tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, za które odpowiadał Adolf Hitler" - opisuje nagranie Jordan Valinsky z Mic.com .

 

"Arbeit macht frei"

"Zdjęcia z Auschwitz są ogólnie znane na świecie, ale to krótsze niż trzy minuty nagranie w pełni oddaje skalę planowych nazistowskich morderstw. Na ujęciach przedstawiono widok torów, którymi wwożono więźniów do obozu, czerwone dachy bloków, w których uwięzieni w obozie byli zmuszani do pracy, a także pozostałości drewnianych baraków. Jednym z najbardziej poruszających obrazów jest widok obozowej bramy ze słynnym napisem "Arbeit macht frei" - "Praca czyni wolnym" - wskazuje Valinsky.

Na pomysł wysłania nad były obóz zagłady w Oświęcimiu zdecydowały się także choćby CNN i "The Telegraph" .

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: