Teraz aptekarz nie odmówi pigułki "dzień po"? Kategoria dostępności w systemie zmieniona

Aptekarze nadal żądają recept na pigułkę "dzień po", zasłaniając się tym, że w bazie danych leków nie zmieniono jej kategorii dostępności - alarmowała kilka dni temu "Gazeta Wyborcza". Teraz zmiana w systemie jest już widoczna.

Dwa tygodnie temu Komisja Europejska zdecydowała, że środek sprzedawany pod nazwą ellaOne, stosowany jako tzw. antykoncepcja awaryjna, może być dostępny w krajach UE bez recepty. Polskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało więc, że pigułki będzie można sprzedawać w kraju bez recepty, co wywołało burzę na prawicy.

A na dodatek "Wyborcza" alarmowała, że aptekarze, kierując się tym, co mają w systemie komputerowym, żądają recept na pigułkę, bo w bazie danych o lekach status preparatu ellaOne się nie zmienił.

Jest zmiana w systemie: EllaOne dostępna bez recepty

Teraz informacja w systemie została zaktualizowana. Status preparatu ellaOne został zmieniony "w zakresie kategorii dostępności z: produktu leczniczego oznaczonego symbolem "Rp" na: produkt leczniczy oznaczony symbolem "OTC" - głosi krótki komunikat .

Na końcu informacji o zmianie znajduje się adnotacja: "Decyzję o wydawaniu leku z apteki z nową kategorią, powinien podejmować aptekarz". Czyli nadal - mimo zmiany prawa i zmiany w systemie informatycznym - wszystko zależy od decyzji farmaceuty, czy też wyłącznie może zależeć? Będziemy próbowali dowiedzieć się, co oznacza powyższe - dość niejasne - sformułowanie.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: