"Newsweek": PiS może stracić roczną subwencję. Wszystko przez spółkę "Srebrna" i warszawski garaż

PiS może stracić roczną subwencję - pisze "Newsweek". Według tygodnika w siedzibie PiS prowadzone były biznesowe spotkania między skonfliktowanymi firmami: należącą do partii Srebrną i deweloperską Metropol. Ma to być sprzeczne z ustawą o partiach politycznych i grozić poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Spółka Srebrna należy do Instytutu Lecha Kaczyńskiego kontrolowanego przez PiS, a w jej zarządzie zasiadają bliscy współpracownicy Jarosława Kaczyńskiego, m.in. Janina Goss. "Newsweek" opisuje konflikt Srebrnej z firmą deweloperską Metropol, od której PiS wynajmuje siedzibę przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie.

PiS złamał ustawę?

Spór dotyczy podziemnego garażu wartego kilkaset tysięcy złotych. Według tygodnika prawnicy Srebrnej mieli stwierdzić, że budynek należy do nich. "Newsweek" opisuje też przepychanki przy bramie wjazdowej do garażu z lipca ubiegłego roku z udziałem ochroniarza z Metropolu i pracowników Srebrnej, byłych wysoko postawionych funkcjonariuszy CBA.

Michał Krzymowski z "Newsweeka" dotarł do pism, jakie wymieniały między sobą zwaśnione firmy. Z jednego z nich wynikało, że w siedzibie PiS prowadzono negocjacje między Srebrną a Metropolem. Według tygodnika oznacza to, że PiS złamał przepisy ustawy o partiach politycznych. W myśl prawa partyjne budynki można użyczać jedynie na biura poselskie, senatorskie i radnych. A nie prywatnym firmom na spotkania biznesowe.

PKW odbierze subwencję?

Zdaniem "Newsweeka" PKW może odrzucić informację finansową PiS, jeśli ten wydawał pieniądze z subwencji na cele niezwiązane z działalnością statutową (tygodnik podkreśla, że w statucie próżno szukać spotkań biznesowych). A to oznaczałoby utratę rocznej subwencji.

Już ponad dwa lata temu "Newsweek" pisał o "polityczno-biznesowym mechanizmie" stworzonym przez PiS. Tygodnik dowodził, że pieniądze z partyjnego budżetu wyprowadzane są do powiązanych spółek i fundacji.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: