Bujak: Byłoby świetnie, gdyby polscy żołnierze walczyli w Doniecku

- Polska jest bliska zdrady wobec Ukrainy - powiedział Zbigniew Bujak w Kontrwywiadzie RMF FM. Były opozycjonista stwierdził, że Polska powinna realnie zaangażować się w walki na wschodzie Ukrainy, gdyż mamy wobec naszego sąsiada konkretne obowiązki.

Według Bujaka nie powinniśmy się ograniczać jedynie do wsparcia moralnego, ale przede wszystkim zaangażować militarnie.

- Byłoby fantastycznie, gdyby polscy żołnierze walczyli na Wschodzie, bo wtedy pokazalibyśmy, że budujemy głęboki i trwały sojusz. Skoro sformowaliśmy już brygadę polsko-litewsko-ukraińską, to dlaczego jej tam nie ma? Dodał, że jest mu wstyd za to, że polskie władze, razem z Unią Europejską i NATO, nie robią zbyt wiele, by pomóc Ukraińcom.

- Ukraińcy już przecież wyrazili swoją prośbę o pomoc. To jest feudalne, to podejście "niech poproszą" - mówił Bujak. Zwraca również uwagę na to, że w obliczu takiej sytuacji, należy odłożyć na bok wszelkie pretensje i historyczne zaszłości dotyczące np. kwestii Wołynia.

Przewodniczący Komitetu Solidarności z Ukrainą oznajmił także, że nie wahałby się wydać 100 mln dolarów na pomoc dla ukraińskich wojsk. - To byłaby inwestycja w nasze bezpieczeństwo. Zapytany o to czy nie boi się wejścia w stan wojny z Rosją, odparł, że "to już jest problem Rosji, jak oni to potraktują".

"W gazetach tego nie napiszą" - przeczytaj o prawdziwej twarzy Ukrainy >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: