"Ida" o tym, że to Polacy wymordowali Żydów? Jest petycja: "Trzeba zmienić czołówkę"

Nominowana do Oscara "Ida" jest antypolska, więc jej czołówka musi zostać zmieniona - twierdzi fundacja Reduta Dobrego Imienia. Domaga się od PISF, by do czołówki filmu dodać informację o tym, że w latach 1939-1945 Niemcy okupowali Polskę i eksterminowali Żydów.

"Widz, zwłaszcza nieznający historii Europy, wynosi z filmu przekonanie, że to Polacy wymordowali europejskich Żydów i zrabowali ich majątek" - czytamy w petycji do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej , który dofinansował produkcję filmu.

Autorem jest Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga Przeciw Zniesławieniom, fundacja, do której należy m.in. Jan Pietrzak i prof. Andrzej Nowak.

"Można wysnuć wniosek, że Holocaust spowodowali Polacy"

Wymowa antypolska ma kryć się w dwóch wątkach fabuły "Idy". Po pierwsze we fragmencie, w którym dowiadujemy się, że żydowskich rodziców głównej bohaterki - Idy - zabił Polak. Nie ma zaś wzmianki o tym, że "rodzice głównej bohaterki zostali zamordowani podczas okupacji niemieckiej". Stąd można wysnuć wniosek, że Holocaust spowodowali Polacy - twierdzą autorzy petycji.

Drugi antypolski wątek kryje się w sugestii, że motywacją zabójców, którzy uśmiercili rodziców głównej bohaterki, była chęć zysku, a nie strach przed karą za ukrywanie Żydów. "Polacy chronili swoich sąsiadów, czego dowodem są liczne przyznane Polakom tytuły Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Instytutu Yad Vashem" - podkreślili autorzy petycji.

"Uznaję za oczywiste, że postulat zostanie zrealizowany"

Fundacja domaga się, by w czołówce filmu "Ida" dołączono aż sześć informacji. O tym, że: w latach 1939-1945 Polska była pod okupacją niemiecką; Niemcy eksterminowali Żydów; za ukrywanie Żydów groziła kara śmierci; tysiące Polaków zginęły za ratowanie Żydów; władze Polskiego Państwa Podziemnego karały śmiercią Polaków, którzy prześladowali Żydów; najwięcej wśród Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata jest Polaków.

Na koniec zwrócili się bezpośrednio do dyrektorki PISF Agnieszki Odorowicz: "Ponieważ kieruje Pani POLSKĄ instytucją kultury uznaję za oczywiste, że powyższy postulat zostanie przez Panią zrealizowany".

Czym jest Reduta Dobrego Imienia?

Fundacja Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga Przeciw Zniesławieniom, wcześniej Towarzystwo Patriotyczne - Fundacji Jana Pietrzaka, ma na celu "prostowanie nieprawdziwych informacji na temat historii Polski" - czytamy na ich stronie internetowej , a także "przeciwdziałanie rasizmowi i ksenofobii, zwróconym przeciwko obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej". W radzie fundacji zasiada m.in. prof. Andrzej Nowak, Jan Pietrzak, prof. Piotr Gliński czy Tadeusz Płużański.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: