Abp Hoser: Polskie społeczeństwo jest postaborcyjne. Starsze pokolenie namawia młodych do kontynuowania żniwa

- Dzisiaj dostęp do aborcji jest niesłychanie łatwy, to powszechna praktyka. Narzucanie nam przez UE dostępu do środków poronnych bez recepty, bez ograniczeń jest jeszcze jednym przykładem samobójczej polityki Europy - ocenił abp Henryk Hoser. Hierarcha uważa również, że cała Europa ?popełnia samobójstwo?, bo traci swoją tożsamość.

Muzułmanie nie zabijają swoich dzieci, bo mają inną od europejskiej mentalność. Na Starym Kontynencie panuje mentalność "antykoncepcyjna" - uważa arcybiskup Henryk Hoser, który w rozmowie z Razem TV odpowiadał na pytanie o to, czy Polska nie pójdzie drogą Francji, która dąży do zmniejszenia przyrostu naturalnego, a chrześcijan jest coraz mniej. - Ta mentalność jest bardzo głęboko zakorzeniona, również w polskim społeczeństwie - ocenił.

Aborcja - samobójcza polityka

Hoser przyczynę odnajduje w zabiegach aborcji, których dokonywano w PRL-u - według szacunków arcybiskupa - 800 tysięcy rocznie. Hierarcha nazwał polskie społeczeństwo "postaborcyjnym" i powiedział: - Ci ludzie jeszcze istnieją. To jest starsze pokolenie, które z tego prawa korzystało, i wiele problemów, które mamy w społeczeństwie, jest pochodną tej świadomości, która nie została wyrażona na zewnątrz, a która tkwi w sumieniach tych ludzi.

Stwierdził również, że pokolenie starszych kobiet i mężczyzn "namawia młodych do kontynuowania tego strasznego żniwa". - Dzisiaj dostęp do aborcji jest niesłychanie łatwy, to praktyka powszechna. Narzucanie nam przez Unię Europejską dostępu do środków poronnych bez recepty, bez ograniczeń, jest jeszcze jednym przykładem samobójczej polityki Europy - dodał.

Przypomniał też o słowach Matki Teresy. - Świat, który morduje tyle dzieci - miała na myśli też nienarodzone - nigdy nie zazna pokoju - wyjaśniał.

Nowy wróg: pigułka po

Na początku stycznia Komisja Europejska zdecydowała, że EllaOne może być dostępny w krajach UE bez recepty. To produkt antykoncepcyjny przeznaczony do stosowania w przypadkach nagłych nawet 120 h po stosunku. Środek został dopuszczony do obrotu w UE w 2009 r. Substancja czynna preparatu łączy się z receptorami progesteronu - hormonu, który wpływa na wystąpienie owulacji i przygotowanie wyściółki macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Działając na receptory progesteronowe preparat zapobiega ciąży, głównie zapobiegając owulacji lub opóźniając ją.

Środowiska prawicowe i Episkopat są przeciwne wprowadzeniu tzw. pigułki po do sprzedaży. Uważają, że są szkodliwe dla zdrowia kobiety, publicyści szafują określeniami jak "dzieciobójstwo" i nazywają ją "trutką na dzieci". Pojawiły się również porównania pigułki do cyklonu B.

Amnezja Europy

Prowadząca rozmowę Magdalena Korzeniewska zapytała hierarchę, czy "redakcja" Charlie Hebdo "sama nie ściągnęła na siebie terroryzmu", publikując "obrazoburcze" karykatury. - Francja musi zdawać sobie sprawę, że ma 6,5 mln muzułmanów. Te karykatury dotykały przede wszystkim wierzących muzułmanów, wśród których są, może niewielkie, grupy fundamentalistyczne i terrorystyczne, niemniej są bardzo groźne - powiedział Hoser.

Arcybiskup podkreślił, że Europa "cierpi na amnezję", przez co "traci swoją tożsamość". Europa popełnia samobójstwo. Jeśli się nie przebudzi, to przestanie istnieć - zauważył.

Najbardziej prześladowana religia

Korzeniewska bardzo podkreślała, że światowe rządy zareagowały, gdy zginęło "12 osób laickiej redakcji, która wydawała obrazoburcze karykatury", a jednocześnie nie reagowały, gdy z rąk ekstremistów islamskich ginie - jak policzyła - 100 milionów chrześcijan.

- Wszyscy wiedzą, że chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią, ale obrona chrześcijaństwa jest niepoprawna politycznie w Europie. Jest wola polityczna, żeby nie reagować - odparł Hoser. I dodał: - Istnieje pojęcie wojny sprawiedliwej - trzeba bronić życia i człowieka. Bez użycia siły zbrojnej nie wprowadzi się pokoju na świecie. Za tą siłą zbrojną powinny być wyraźne przesłania dotyczące wartości życia ludzkiego, szacunku do religii, kultur i uczenia się współistnienia w świecie pokojowym.

Więcej o: