Gowin do Olejnik: Pigułka "dzień po" w aptekach to ukłon w pani stronę

Pigułka "dzień po" dostępna bez recepty to "ukłon pod pani adresem. To znaczy pod pani czy pod adresem takiego elektoratu lewicowo-liberalnego" - stwierdził Jarosław Gowin w rozmowie z Moniką Olejnik w Radiu ZET. Dziennikarka się zdenerwowała.

Jarosław Gowin był gościem porannego programu Moniki Olejnik w Radiu ZET. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim górnictwa. W pewnym momencie zrobiło się jednak gorąco.

- Trzeba ograniczyć przerost zatrudnienia w kopalniach, nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości - stwierdził Jarosław Gowin w rozmowie w Radiu ZET. - Natomiast pani premier mówi, że sześć tysięcy górników z czterech kopalń zostanie zatrudnionych w pozostałych dziesięciu kopalniach. Stan finansowy tych dziesięciu, co mówią przedstawiciele rządu, jest niewiele mniej opłakany niż tych czterech. Jak tam się zatrudni dodatkowe sześć tysięcy górników, no to chyba w oczywisty sposób te kopalnie pogrążą się w kryzysie - argumentował, dodając: "To nie jest żaden plan naprawy górnictwa, to jest plan doraźnego rozwiązania problemu braku pieniędzy na wypłaty".

Kompania "postawiona na głowie"

Sytuację w Kompanii Węglowej, w której jest ponad sto sześćdziesiąt związków zawodowych, nazwał z kolei "postawioną na głowie". - W którejś z tych kopalń poziom uzwiązkowienia wynosi 123 procent, bo górnicy i pracownicy administracji należą do kilku związków - mówił.

Lider Polski Razem tłumaczył, że głównym błędem rządu Platformy Obywatelskiej jest brak długoterminowej strategii energetycznej. - Jak możemy restrukturyzować górnictwo, jeżeli nie wiemy, jaka część naszej energii będzie w przyszłości oparta o węgiel, jaka o gaz łupkowy, jaka o energie odnawialne, a jaka o atom? Nie da się w sposób poważny zrestrukturyzować niczego, jeżeli się nie ma dalekosiężnej strategii - mówił Jarosław Gowin.

- Mamy strajk w górnictwie, stoi budowa gazoportu, nie wiemy, gdzie będzie elektrownia jądrowa. Nie mamy przepisów dotyczących energii odnawialnej i gazu łupkowego - mówił były minister sprawiedliwości.

"Jest pani liberalna obyczajowo"

Pod koniec programu pojawił się temat umożliwienia sprzedaży w polskich aptekach tzw. pigułki "dzień po".

- Ja się przychylam do tych, którzy mówią, że to jest środek wczesnoporonny, który powinien być w ogóle w Polsce zakazany - stwierdził.

- A dlaczego rząd się zdecydował na to, że jest już w aptekach? - zapytała Olejnik.

- Ukłon pod pani adresem. To znaczy pod pani czy pod adresem takiego elektoratu lewicowo-liberalnego.

- Ja nie jestem lewicowo-liberalna.

- Ale liberalna obyczajowo z całą pewnością.

- Ja jestem liberalna obyczajowo? Nie wiedziałam, że pan wie, jakie mam obyczaje... - odparła dziennikarka.

Dyskusja zeszła też na temat zapłodnienia in vitro i związków partnerskich. Olejnik tłumaczyła, że te kwestie wydają jej się słusznymi prawami. Gowin przyznał, że sam nie jest przeciwny in vitro, ale gdyby do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość, musiałby pogodzić się z tym, że ta metoda zapłodnienia będzie zakazana.

- Chciałam panu powiedzieć, że wydaje mi się, że jednak trzynastolatki nie powinny sobie kupować takich pigułek w aptece i warto czasami porozmawiać, a nie robić takie kalki niepotrzebne - dodała na koniec dziennikarka.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: