Akcje antyterrorystyczne w Niemczech. Zatrzymania dżihadystów w Berlinie i Wolfsburgu

Niemiecka policja zatrzymała dwóch mężczyzn w Berlinie i jednego w Wolfsburgu, podejrzanych o przygotowywanie zamachu w Syrii oraz werbowanie ochotników dla terrorystycznych oddziałów Państwa Islamskiego. Nie ma dowodów, że planowali akty terroru w Niemczech.

Obaj podejrzani z Berlina w wieku 43 i 41 lat mieli współpracować z trzema innymi mężczyznami, których jednak nie zatrzymano, gdyż zarzuty przeciwko nim nie były wystarczająco mocne. Prokuratura zarzuca 41-letniemu Ismetowi D., że jako samozwańczy "emir" kierował grupą islamistów w berlińskiej dzielnicy Tiergarten. Członkami organizacji byli, oprócz Turków, obywatele Rosji czeczeńskiego i dagestańskiego pochodzenia. Szef grupy podejrzany jest o radykalizowanie podczas nauki islamu innych osób i przygotowywanie ich do dżihadu przeciwko "niewiernym" w Syrii.

Jego kompan - 43-letni Emin F. odpowiedzialny był za finanse. Obaj wspierali organizacyjnie i pieniężnie członków grupy udających się do Syrii oraz przekazywali im wysokiej jakości sprzęt wojskowy.

Podczas policyjnej akcji na wniosek prokuratora generalnego Niemiec przeszukano 11 mieszkań na terenie Berlina. W operacji antyterrorystycznej uczestniczyło 250 funkcjonariuszy i trzy oddziały specjalne.

Z kolei w Wolfsburgu w Dolnej Saksonii zatrzymany został Niemiec pochodzący z Tunezji, który podczas pobytu w Syrii przyłączył się do oddziałów Państwa Islamskiego i przeszedł tam trzymiesięczne szkolenie bojowe. W jego przypadku też nie wykryto konkretnych planów przygotowywania zamachów w Niemczech.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: