Dwóch dżihadystów zabitych w Belgii. Śledczy: Planowali zamachy na wielką skalę

Dwie osoby zginęły, a kilka ujęto podczas akcji antyterrorystycznej przeciw dżihadystom w mieście Verviers na wschodzie Belgii. Dwójka zabitych i ranny w operacji niedawno wrócili z Syrii i byli pod obserwacją służb. Według prokuratury islamiści planowali zamachy na wielką skalę.

Świadkowie mówili o kilkuminutowych odgłosach strzelaniny oraz o co najmniej 3 eksplozjach. Na opublikowanym na Youtube filmie, mającym pokazywać wieczorną akcję policji, słychać strzały:

 

Według pierwotnych informacji zabitych miało być trzech, później jednak okazało się, że zginęły dwie osoby, jedna została ranna, a kilka kolejnych wpadło w ręce policji.

- Dwaj podejrzani, zanim zostali zneutralizowani, otworzyli ogień do policjantów. Trzeci z podejrzanych został aresztowany. Żaden z policjantów ani nikt z osób cywilnych nie ucierpiał podczas operacji - mówił na zwołanej po akcji w Verviers konferencji prasowej jeden z prokuratorów. Belgijscy śledczy poinformowali, że strzelanina wywiązała się, gdy policja podjęła próbę przeszukania mieszkań około 10 osób, które ostatnio wróciły do kraju z Syrii. Jednak podejrzani otworzyli ogień.

Mieszkańcy miasta opublikowali na Twitterze zdjęcia z akcji policji:

Według telewizji publicznej RTBF, akcja policyjna w Verviers mogła być częścią większej operacji prowadzonej w kilku miejscach w Belgii: m.in. w brukselskiej dzielnicy Molenbeek i mieście Vilvorde na północy kraju.

Zabici w akcji ludzie niedawno wrócili z Syrii

Agencja Belga poinformowała, że dwóch zabitych i ranny w operacji niedawno wrócili z Syrii i byli pod obserwacją służb. Przypomniała, że dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS), działające głównie na terytorium Syrii i Iraku, rekrutuje bojowników również wśród obywateli państw europejskich, w tym muzułmanów mieszkających w Belgii.

Agencja Reutera dodaje, że wśród belgijskiej społeczności wyznawców islamu obserwuje się zwiększenie aktywności radykalnych grup. W związku z sytuacją w niektórych miejscach kraju podniesiono poziom alertu bezpieczeństwa.

O terroryzmie i bezsensownych wojnach, w których giną ludzie, przeczytaj w książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: