Hollande: Nasz lotniskowiec gotowy wesprzeć siły koalicji w walce z IS

Francuski lotniskowiec Charles de Gaulle jest gotowy do wsparcia operacji militarnej, wymierzonej przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego w Iraku - przekazał prezydent Francois Hollande.

Lotniskowiec Charles de Gaulle to okręt flagowy francuskiej marynarki wojennej. Do służby wszedł w 2001 roku i jest jedyną nieamerykańską czynną jednostką o napędzie atomowym. - Lotniskowiec będzie ściśle współpracował z siłami koalicji - przekazał Hollande. Prezydent dodał, że jednostka weźmie wcześniej udział w ćwiczeniach na Oceanie Indyjskim.

Francja była pierwszym krajem, który przyłączył się do koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu w Iraku pod wodzą USA. W nalotach biorą też udział siły powietrzne Australii, Belgii, Kanady, Danii, Holandii i Wielkiej Brytanii.

W operacji przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego w Iraku bierze udział 800 francuskich żołnierzy i dziewięć myśliwców. W bazie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich stacjonuje dodatkowo francuski "powietrzny tankowiec" (samolot umożliwiający uzupełnianie paliwa w powietrzu przez np. myśliwce).

Francuscy wojskowi nie stacjonują jedynie w Iraku - ponad 3 tys. żołnierzy uczestniczy też w operacji przeciwko bojownikom Al-Kaidy na Saharze i w Sahelu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: