Naczelna Prokuratura Wojskowa: Są opinie ws. nagrań z wieży lotniska w Smoleńsku. Czy będą jawne?

Prokuratorzy wojskowi otrzymali opinię dot. zapisów rozmów z wieży lotniska Siewiernyj - informuje Naczelna Prokuratura Wojskowa. Do prokuratury wpłynęła też opinia ws. nagrania z samolotu Jak-40, lądującego przed Tu-154. Na razie nie wiadomo czy opinie zostaną upublicznione. - Trwa analiza, po jej zakończeniu zapadną decyzje - zapowiedział mjr Marcin Maksjan z NPW.

Do prowadzącej śledztwo ws. katastrofy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie przekazano dwie opinie w zakresie badań fonoskopijnych, przygotowane przez Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Dotyczą one nagrań z rejestratorów stanowiska pracy grupy kierowania lotami lotniska w Smoleńsku oraz polskiego samolotu Jak-40.

Informacje te przekazał mjr Marcin Maksjan z NPW, dodając, że obecnie trwa analiza opinii. - Po jej zakończeniu zapadnie decyzja, czy i w jakim zakresie je upublicznić - oznajmił wojskowy, zaznaczając, że najistotniejsze w takich przypadkach są zwykle stenogramy nagranych rozmów. Opinie fonoskopijne z IES są jednymi z kilku, na które czekała Wojskowa Prokuratura Okręgowa.

W lutym 2013 r. prokuratura wojskowa otrzymała z Rosji dane konieczne do wydania przez polskich biegłych z instytutu opinii dotyczącej nagrań z wieży. Były to dane o częstotliwości prądu w rosyjskiej sieci podczas kopiowania nagrania na potrzeby polskiego śledztwa.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: