Gowin: Pigułka "dzień po" to jest po prostu ekspresowa aborcja. Powinna być zakazana

- Uważam, że środki wczesnoporonne to jest po prostu ekspresowa aborcja. Ich sprzedaż powinna być zakazana - tak Jarosław Gowin skomentował w radiu RMF FM postanowienie Komisji Europejskiej o zezwoleniu na sprzedaż pigułki "dzień po" bez recepty.

- Ja uważam, że sprzedaż środków wczesnoporonnych - bo pigułka "dzień po'' to jest po prostu ekspresowa aborcja - w ogóle powinna być zakazana - stwierdził prezes Polski Razem i były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin w Kontrwywiadzie RMF FM . - Wszystkiego, co złe, nie da się naraz wyeliminować - dodał.

Gowin przyznał też, że gdyby doszedł do władzy, to podobne kwestie "pozostawiłby sumieniu obywateli". Sam zająłby się energetyką, górnictwem i podatkami. - Na pewno bym się nie zajął tego typu problemami w pierwszej kolejności. Polska ma dużo więcej zupełnie podstawowych problemów - uściślił.

7 stycznia Komisja Europejska zdecydowała, że środki antykoncepcji awaryjnej - "pigułki po" - o nazwie ellaOne mogą być dostępne w krajach Unii Europejskiej bez recepty, jednak to do władz krajów członkowskich należy ostateczna decyzja, czy zezwolić na sprzedawanie tego produktu w taki właśnie sposób.

Nowa rekomendacja Europejskiej Agencji ds. Leków

Zmianę statusu leku ellaOne Komisja podjęła w środę na podstawie wydanej 21 listopada 2014 r. rekomendacji Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA). Agencja wyjaśniła, że pigułki ellaOne mogą być "stosowane bezpiecznie i skutecznie bez potrzeby uzyskania recepty". Według ekspertów Agencji chociaż pigułki mogą być skuteczne, jeśli zostaną przyjęte w ciągu 5 dni po stosunku płciowym, to ich skuteczność jest najwyższa, gdy zostaną zastosowane w ciągu 24 godzin.

ellaOne to produkt antykoncepcyjny zawierający octan uliprystalu, przeznaczony do stosowania w przypadkach nagłych, aby zapobiec ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Pigułki te mają działać poprzez zatrzymanie uwalniania komórki jajowej przez jajniki. Został on dopuszczony do obrotu w UE w 2009 r.

Według informacji EMA obecnie w większości krajów UE bez recepty dostępne są środki antykoncepcji awaryjnej zawierające lewonorgestrel, np. Norlevo, Levonelle, Postinor. Na receptę środki te dostępne są w Chorwacji, Niemczech, Grecji, na Węgrzech, we Włoszech i w Polsce. Z kolei na Malcie w ogóle nie są sprzedawane.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: