Egipt: Karim ogłosił, że jest ateistą. Dostał 3 lata więzienia. Nawet ojciec zeznawał przeciwko niemu

Egipski student został skazany na trzy lata więzienia po tym, jak ogłosił na Facebooku, że jest ateistą. Karima al Beheira- Banny oskarżono też o znieważanie islamu. Prawnicy alarmują, że podczas rozprawy adwokatom 21-latka odmówiono prawa do przedstawienia argumentów obrony.

Ahmed Abdel-Nabi, prawnik zajmujący się sprawą egipskiego studenta przekazał, że sąd w prowincji Beheira nie pozwolił adwokatom na przedstawienie argumentów obrony. Wyrok skazujący zapadł już podczas pierwszej rozprawy, a za dowód na atakowanie islamu posłużyły posty 21-latka publikowane na Facebooku. Przeciwko Karimowi zeznawał nawet ojciec chłopaka - jego zdaniem syn "miał ekstremistyczne poglądy godzące w islam".

Abdel-Nabi przekazał też, że Karim al Beheira- Banny został aresztowany w listopadzie po tym, jak stawił się na posterunku policji, by zgłosić nękanie. Ponieważ jego nazwisko pojawiło się wcześniej na liście ateistów zamieszczonej w lokalnym dzienniku, zamiast oczekiwanej pomocy, funkcjonariusze zatrzymali studenta pod zarzutem ateizmu i obrazy islamu - podaje agencja AFP.

Podczas dzisiejszej rozprawy sąd zadecydował, że Karim może pozostać na wolności do czasu apelacji - wcześniej musi jednak zapłacić 1000 funtów egipskich kaucji (140 dolarów). Termin apelacji wyznaczono na 9 marca.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: