Odnaleziono czarną skrzynkę rozbitego airbusa AirAsia. Kiedy poznamy odczyty?

Można mówić o przełomie, jeśli chodzi o etap ustalania przyczyn katastrofy airbusa A320, który 28 grudnia rozbił się na Morzu Jawajskim. Władze Indonezji poinformowały, że znaleziono już pierwszą czarną skrzynkę maszyny.

- Czarna skrzynka rozbitego airbusa A320 została odnaleziona - potwierdził zarząd Generalnej Agencji Transportu Morskiego. O znalezisku informuje ChannelNewsAsia.com . Przełom nastąpił po dwóch tygodniach od katastrofy samolotu AirAsia.

Na odczyty możemy czekać nawet 2 tygodnie

Czarna skrzynka zostanie podniesiona z dna w poniedziałek rano. Znajduje się na głębokości ok. 30 metrów. Utknęła między elementami wraku, co utrudnia nurkom jej wydobycie. Rano będą oni próbowali przesunąć części rozbitego samolotu. Jeśli to zawiedzie, zostanie wykorzystana metoda, dzięki której wcześniej na powierzchnię wyciągnięto ogon samolotu .

Ogon był pierwszą z większych części rozbitej maszyny wyciągniętych na powierzchnię. Kiedy poinformowano o jego podniesieniu, podano też do wiadomości, że służby już niedługo powinny dotrzeć do czarnych skrzynek. Dodawano, że od kiedy zostaną one znalezione i przetransportowane do analizy w Dżarkarcie, nawet dwa tygodnie może zająć, zanim poznamy zapisy z nośników.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: