Zabił policjantkę, napadł na market z koszerną żywnością. Kim jest trzeci terrorysta - Amedy Coulibaly?

Amedy Coulibaly - główny podejrzany o napad na supermarket w Paryżu - zginął podczas policyjnego szturmu. Kim jest trzeci terrorysta, który sparaliżował życie w Paryżu?

To najprawdopodobniej on wczoraj - kilkanaście godzin po wtargnięciu braci Kouachi do redakcji "Charlie Hebdo" - zastrzelił policjantkę w południowej części Paryża. Dziś mężczyzna napadł na market z koszerną żywnością i wziął zakładników.

Cherifa Kourachi poznał więzieniu

Miał 33 lata i pochodził z Juvisy-sur-Orge.

"Liberation" opisuje, że jego problemy z prawem zaczęły się, gdy miał 17 lat. Wtedy poznał ludzi, którzy wciągnęli go do świata przestępczego. Napady, kradzieże - z tego znała go policja. W 2001 r. poszedł do więzienia na dłużej. Został skazany za napad z bronią w ręku. Miejsce odsiadki: znane z przeludnienia wielkie francuskie więzienie Fleury-Merogis.

To tam, pomiędzy 2005 a 2006 rokiem, miał poznać Cherifa Kourachi (młodszego z braci, którzy zamordowali 12 osób w redakcji "Charlie Hebdo") - pisze tygodnik "Le Nouvel Observateur". Prawdopodobnie podczas tej odsiadki mężczyzna przyjął islam i zaczął dzielić się coraz bardziej radykalnymi poglądami - pisze "Guardian".

Pomagał terroryście w ucieczce

Coulibaly został ponownie aresztowany w 2010 r. Na jego trop wpadli wtedy antyterroryści. Był podejrzany o to, że pomagał w ucieczce z więzienia Smaina Ait Ali Belkacema, terrorysty, który brał udział w ataku na paryskie metro w 1995 roku. W domu Coulibaly znaleziono wtedy kałasznikowa i amunicję. Znów trafił do więzienia. Na wolność wyszedł w zeszłym roku.

Jak pisze "Le Monde", Amédy Coulibaly i Cherif Kourachi mieli wspólnego mentora i idola. Był nim radykalny terrorysta Djamel Beghal, skazany niegdyś za planowanie zamachów w Paryżu.

Poszukiwania partnerki

Trwają poszukiwania partnerki Coulibaly'ego - 26-letniej Hayat Boumeddiene. Są podejrzenia, że pomagała ona w ataku na supermarket. Jednak doniesienia o jej losie są sprzeczne. Najpierw francuskie media podały, że kobieta zginęła podczas policyjnego szturmu. Później informowano, że była w supermarkecie, jednak uciekła, podając się za jedną z zakładniczek. Następnie spekulowano, że pomagała w organizacji zamachu, jednak nie było jej na miejscu. Wiemy jedynie, że szuka jej policja.

Więcej o: