TV Republika chce pozwać Jerzego Owsiaka. Terlikowski i Gargas: Zniesławił nas i naszego dziennikarza

- Jerzy Owsiak swymi wypowiedziami zniesławił zarówno Telewizję Republika, jak i naszego dziennikarza - napisali w oświadczeniu Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny stacji, i jego zastępczyni Anita Gargas. Chodzi o incydent na konferencji WOŚP - dziennikarz został z niej wyrzucony.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej nt. zbliżającego się finału WOŚP ochrona na polecenie Jerzego Owsiaka usunęła z sali Michała Rachonia, dziennikarza prawicowej Telewizji Republika . Zobacz zdarzenie:

Zobacz wideo

Cała sytuacja miała miejsce po tym, jak zadał Owsiakowi pytanie o jedną z jego spółek, powiązaną z Fundacją WOŚP Jasną Sprawę. - Moja spółka to moja prywatna sprawa - uciął dyskusję Owsiak. Rzecznik Orkiestry wyjaśniał później, że Rachonia usunięto, bo nie był akredytowany na konferencję, a jego redakcja "póki co nie robi nic więcej poza dyskredytowaniem WOŚP, manipulowaniem, przekazywaniem nieprawdy na temat jej działalności".

Terlikowski: Zniesławiono nas

Władze TV Republika zapowiadają pozew. "Podczas zorganizowanej 8 stycznia 2015 r. konferencji prasowej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na polecenie jej lidera Jerzego Owsiaka doszło do użycia przemocy wobec dziennikarza Telewizji Republika Michała Rachonia, a jednocześnie lider WOŚP Jerzy Owsiak swymi wypowiedziami zniesławił zarówno Telewizję Republika, jak i naszego dziennikarza" - napisali w oświadczeniu redaktor naczelny TV Republika Tomasz Terlikowski i jego zastępczyni Anita Gargas.

"W związku z tymi faktami Telewizja Republika podejmuje kroki prawne na drodze cywilnej oraz karnej przeciwko Jerzemu Owsiakowi i innym uczestnikom tych haniebnych działań. Telewizja Republika wystąpi do prokuratury o ustalenie tożsamości sprawców bezprawnego użycia siły względem dziennikarza wykonującego na zlecenie redakcji swoje obowiązki, a także o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Jerzego Owsiaka oraz innych osób, które w sposób bezprawny uniemożliwiły naszym dziennikarzom relacjonowanie konferencji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy" - czytamy w oświadczeniu.

Oto całe oświadczenie:

ss s

Dziennikarze: Nie można tak traktować dziennikarza

Opinie środowiska dziennikarskiego na temat incydentu sa podzielone. "Utożsamienie człowieka, który zachowuje się jak awanturnik (...), z dziennikarstwem, jest hańbiące dla każdego posiadającego choćby minimalne rozumienie dla przyzwoitości" - ocenił na swoim prywatnym profilu na FB Jacek Rakowiecki, rzecznik TVP.

- Jerzy Owsiak źle zrobił, wyrzucając siłą z konferencji prasowej reportera telewizji Republika Michała Rachonia. Formalnie za to, co zrobił, może mu teraz grozić zarzut złamania prawa prasowego przez utrudnianie pracy dziennikarzowi - pisze z kolei Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej". - Absolutnie niedopuszczalne jest wyrzucanie kogokolwiek, to nie pomoże sprawie. Ale nie wierzę, że Owsiak ma coś do ukrycia - powinien to wszystko pokazać i już. A to, co robi, to naprawdę wielka rzecz - dodaje Dorota Gawryluk z Polsatu.

Więcej o: