Koniec z kubkami i tackami ze styropianu. Władze Nowego Jorku wprowadzają całkowity zakaz ich używania

Od 1 lipca 2015 roku w Nowym Jorku będzie obowiązywał całkowity zakaz używania jednorazowych wyrobów styropianowych - ogłosiła dziś administracja burmistrza Nowego Jorku Billa de Blasio. Na tę decyzję czekał m.in. amerykański zakład higieny, który już wcześniej wskazywał, że styropian nie nadaje się do recyklingu.

Nowe prawo zabrania zakładom gastronomicznym, sklepom i producentom sprzedaży lub oferowania usług z wykorzystaniem artykułów jednorazowego użycia z pianki EPS (spienianego i sklejanego styropianu) lub polistyrenu w Nowym Jorku.

Zmiany w prawie zakazujące sprzedaży i stosowania jednorazowych pojemników styropianowych wprowadzono już w 2013 roku, ale ich obowiązywanie odłożono w czasie, tak by dać miastu szansę na opracowanie skutecznej metody odzysku materiału.

W tej sprawie zakład higieny przeprowadził szerokie konsultacje z producentami i dostawcami opakowań jeszcze przed wydaniem ostatecznej rekomendacji ws. zakazu. Specjaliści doszli do wniosku, że nie ma obecnie skutecznej metody recyklingu lub ponownego wykorzystania zużytych opakowań z polistyrenu.

Z wyliczeń administracji burmistrza de Blasio wynika, że zakaz będzie miał pozytywny wpływ na środowisko, a miasto pozbędzie się blisko 30 tys. ton odpadów ze styropianu.

Obecnie nad podobnym prawem pracują władze stanu Kalifornia.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: