Dlaczego na tym zdjęciu nie widać okładki "Charlie Hebdo"? To nie jest przypadek

Na powyższym zdjęciu widać Stephane'a Charbonniera, zamordowanego dyrektora wydawniczego pisma "Charlie Hebdo". Mężczyzna, szerzej znany jako "Charb", trzyma jedną z kontrowersyjnych okładek, przedstawiającą proroka Mahometa. To, że na tym zdjęciu widać tylko tytuł magazynu, to nie przypadek.

Ponoć satyry nie da się zamordować. Czyżby jednak te słowa nie miały wiele wspólnego z prawdą? Wiele dużych światowych mediów zdecydowało o zasłonięciu lub ocenzurowaniu tych okładek satyrycznego magazynu "Charlie Hebdo", które przedstawiają treści mogące obrazić muzułmanów. Stało się tak po ataku terrorystów, którzy 7 stycznia zamordowali 10 dziennikarzy gazety i dwóch policjantów .

Rabin pcha na wózku imama

Zdjęcie, na którym Charbonnier trzyma okładkę pisma, zostało przygotowane przez agencję AP. Jej przedstawiciele nie wypierają się, że celowo nie pokazują całej okładki, choć oczywiście istnieją także fotografie, na których "Charb" pozuje z wydaniem tygodnika, na którym widać ją w całości. Przedstawia ona rabina, który pcha na wózku inwalidzkim imama. Jest to nawiązanie do głośnego francuskiego filmu "Nietykalni".

- To fakt. Żaden z dystrybuowanych przez nas obrazów nie pokazuje kreskówek z prorokiem Mahometem. To element naszej wieloletniej polityki. Nie pokazujemy zdjęć, które są celowo prowokacyjne - mówi przedstawiciel AP w rozmowie z serwisem " BuzzFeed ".

Kto jeszcze "pikseluje" okładki?

Ta agencja informacyjna nie jest jedynym medium, które zdecydowało się na cenzurę zdjęć z okładkami "Charlie Hebdo", mogącymi obrażać muzułmanów. W artykułach dotyczących zamachu na paryską redakcję tygodnika wiele portali po prostu zamazało treści, które wydały im się nieodpowiednie. Tak było na przykład w przypadku portalu Dailynews.com.

Tak wyglądają zdjęcia publikowane na ich stronie:

 

 

"Wypikselowane" okładki "Charlie Hebdo". Fot. za nydailynews.com

Na "wypikselowanie" okładek zdecydowały się też m.in. "The Telegraph" czy "New York Times". Jak jednak podkreśla rzecznik drugiej z wymienionych gazet, podobnie jak AP, redakcja nigdy nie publikuje tego typu treści. Okładek "Charlie Hebdo" nie będą pokazywały tez ABC News i CBS News. Na ich publikację zdecydował się za to "BuzzFeed".

Co ciekawe, edytor strony odmówił swoim własnym dziennikarzom odpowiedzi na pytanie, dlaczego będą publikowali okładki.

Więcej na stronie serwisu "BuzzFeed" >>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: