Guz: "Zamknięte gabinety? Kapitał nic nie zrobi za darmo". Bochniarz z niesmakiem: "Jak z poprzedniej epoki"

- To są prywatne gabinety lekarskie i one zgodnie z regułami kapitalizmu dbają o swoje interesy. Kapitał nic nie zrobi za darmo - komentował zażegnany właśnie konflikt między lekarzami a Ministerstwem Zdrowia Jan Guz, szef OPZZ, w Radiu TOK FM. - Odniosłam wrażenie, że znalazłam się w poprzedniej epoce - odparła zniesmaczona Henryka Bochniarz z Konfederacji Lewiatan.

Jan Guz, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, komentował w audycji "EKG" w Radiu TOK FM zakończenie negocjacji między Ministerstwem Zdrowia a lekarzami zrzeszonymi w Porozumieniu Zielonogórskim.

"A gdyby wypędzono ludzi ze szpitali"

- Okazuje się, że w ciągu jednej nocy można załatwić więcej niż przez kilka miesięcy. Ale szkoda, że rząd wcześniej się do tego nie przygotował - stwierdził związkowiec. - Jestem zdziwiony, że część społeczeństwa i mediów nie rozumie sytuacji, jaka się wytworzyła - dodał.

- To są prywatne gabinety lekarskie i one zgodnie z regułami kapitalizmu dbają o swoje interesy. Kapitał nic nie zrobi za darmo, w związku z czym oni nie podpisali tych umów - wskazywał Guz. - I okazało się, że nie jesteśmy przygotowani do funkcjonowania życia społecznego po prywatyzacji. Zastanawiam się, co by było, gdybyśmy dziś sprywatyzowali szpitale i szkoły. Gdyby na przykład nie wpuszczono dzieci do szkół i wypędzono ludzi ze szpitali, bo ktoś nie podpisał umowy - zauważył gość Radia TOK FM. Dziwił się też, że budżety placówek lekarskich korzystających z publicznych pieniędzy są niejawne, choć ich ujawnienia domagały się związki zawodowe.

"Żyjemy w kraju, który odniósł ogromny sukces"

- Słuchając tekstów o drapieżnym kapitalizmie, który myśli wyłącznie o pieniądzach, odniosłam wrażenie, że znalazłam się w poprzedniej epoce - stwierdziła zdegustowana Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Po 25 latach dobrze byłoby zauważyć, że żyjemy w kraju, który odniósł ogromny sukces. Przede wszystkim dzięki prywatnej gospodarce. Również w służbie zdrowia - skwitowała.

Więcej o: