Katastrofa samolotu AirAsia. Władze: Ciała mogą się pojawiać na plaży

Odnaleziono już zwłoki dziewięciu pasażerów samolotu linii AirAsia, który spadł do Morza Jawajskiego - podaje AP. Indonezyjskie władze ostrzegają, że ciała ofiar mogą być wymywane na brzegi Borneo.

Burze utrudniają poszukiwanie ofiar i szczątków samolotu linii AirAsia, który spadł do Morza Jawajskiego 28 grudnia. Na dnie sonar wykrył duży obiekt, który jest najpewniej wrakiem samolotu. Silny wiatr utrudnia jednak akcję poszukiwawczą, a szczątki, które unoszą się na wodzie, przemieszczają się przez noc prawie o 50 kilometrów, podaje Daily Mail . Na morzu tworzą się trzymetrowe fale, a deszcz ograniczył widoczność do ok. 800 metrów.

Zidentyfikowano kobietę

Według agencji AP do tej pory odnaleziono dziewięć ciał, z czego jedną ofiarę udało się zidentyfikować. To kobieta, Hayati Lutfiah Hamid, której tożsamość potwierdzono między innymi dzięki odciskom palców - podaje stacja Fox News.

Poszukiwanych jest wciąż ponad 150 pasażerów lotu QZ 8501. Przedstawiciel indonezyjskich władz twierdził wcześniej, że jedna z odnalezionych ofiar miała na sobie kamizelkę ratunkową, co wywołało pewne spekulacje dotyczące przebiegu katastrofy, ale potem zaprzeczono tym informacjom.

Zła pogoda najprawdopodobniej znacznie wydłuży akcję poszukiwawczą. Władze informują też, że fale mogą zacząć wymywać zwłoki pasażerów na plaże Borneo. To właśnie w okolicy tej wyspy odnaleziono pierwsze ciała i szczątki samolotu.

Ostro do góry

Akcja poszukiwawcza zaczęła się 28 grudnia po tym, jak utracono kontakt z samolotem. Wcześniej pilot poprosił o pozwolenie na wzniesienie się wyżej z powodu złych warunków pogodowych. Dane z radarów pokazują, że samolot na kilka chwil przed katastrofą wspiął się bardzo ostro do góry, co zbytnio obciążyło maszynę.

Daily Mail podaje też, że niektóre z odnalezionych ofiar były w pełni ubrane, co mogłoby oznaczać, że samolot, spadając do wody, był w nienaruszonym stanie, a więc nie doszło do eksplozji ani rozpadnięcia się maszyny w locie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Bieńkowska, Putin, wybory... [NAJLEPSZE MEMY ROKU] >>>

Więcej o: