Wszystkiego najlepszego w 2015 roku! Tak Polska spędzała sylwestra

31 grudnia to czas podsumowań, ale i wielkiego świętowania. 2014 rok jest już za nami. Dla jednych był lepszy, dla innych gorszy. Ale to, co złe, zostawmy i popatrzmy, jak Polacy żegnali stary i witali nowy, 2015 rok.

Zgodnie z tradycją, składamy wszystkim naszym Czytelnikom najserdeczniejsze życzenia noworoczne. A że są szczere, na pewno się spełnią.

Życzymy Wam samych sukcesów, ale jeśli jakiś błąd się zdarzy, to niech da się go przekuć w sukces. Życzymy Wam zdrowia, ale jeśli nie dopisze, to pamiętajcie, że co Was nie zabije, to Was wzmocni. Życzymy w końcu dużo szczęścia, bo przecież na "Titanicu" płynęli ci, którzy sukces odnieśli i zdrowie mieli, a właśnie szczęścia im zabrakło.

Życzymy Wam także jak najlepszych informacji, które będziecie otrzymywać za naszym pośrednictwem. Oby to, czym się zajmujecie, dawało wam tyle samo radości, co nam daje pisanie dla Was. Dziękujemy, że byliście z nami w 2014 roku i wierzymy, że będziecie nas odwiedzali w nowym, 2015 roku.

Skąd wziął się sylwester?

Podobno pierwszego sylwestra świętowali rzymianie w nocy 31 grudnia 999 r. Według przepowiedni 1 stycznia 1000 r. z watykańskich lochów miał się wyrwać przetrzymywany tam potwór Lewiatan. Ludzie bali się, że może zniszczyć cywilizację, a nawet pożreć całą Ziemię. Na szczęście nic takiego się nie stało. Rzymianie tak się ucieszyli, że tłumnie wyszli na ulice, by świętować nadejście Nowego Roku.

Na tronie papieskim zasiadał wtedy Sylwester II, który pobłogosławił świętujący tłum pierwszym w historii błogosławieństwem Urbi et Orbi - miastu i światu. Na pamiątkę tego wydarzenia cały świat hucznie żegna stary rok. Tyle mówi legenda.

Biegi sylwestrowe

Polacy nie są gorsi niż mieszkańcy rzymu sprzed tysiąca lat i chętnie się przyłączają do ogólnoświatowego szaleństwa sylwestrowego. Nie wszystkim jednak ostatni dzień roku kojarzy się wyłącznie z przygotowaniami do imprezy. Wiele osób w całej Polsce rokrocznie spędza ten dzień aktywnie, biorąc udział w biegach sylwestrowych. Takie biegi odbyły się w m.in. Krakowie, Łodzi i Trzebnicy.

Bieg sylwestrowy w KrakowieBieg sylwestrowy w Krakowie Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl

 

Bieg sylwestrowy w ŁodziBieg sylwestrowy w Łodzi Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl

 

Bieg sylwestrowy w TrzebnicyBieg sylwestrowy w Trzebnicy Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

 

Biegi sylwestrowe w (od góry) Krakowie, Łodzi i Trzebnicy. Fot. AG

Koncerty w dużych miastach

Możliwości świętowania jest mnóstwo. Popularne są prywatki, zwane też domówkami, wizyty w klubach, bale sylwestrowe, a nawet nocne maratony filmowe. Dla tych, którzy lubią świętować w dużym gronie, największe polskie miasta organizują koncerty. Takie imprezy odbywały się tej nocy m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdyni i Szczecinie.

Sylwestrowa scena we WrocławiuSylwestrowa scena we Wrocławiu Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

 

Sylwestrowa scena w WarszawieSylwestrowa scena w Warszawie Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Nawet najwspanialsza scena jest jednak niczym bez gwiazd na niej i publiczności pod nią. Tak bawili się wrocławianie:

Sylwester na Rynku we WrocławiuSylwester na Rynku we Wrocławiu Fot. Maciej Swierczynski / Agencja Gazeta

 

Sylwester na Rynku we WrocławiuSylwester na Rynku we Wrocławiu Fot. Maciej Swierczynski / Agencja Gazeta

 

Sylwester na wrocławskim Rynku. Fot. AG

Tak krakowianie:

Sylwester na krakowskim rynkuSylwester na krakowskim rynku Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl

 

Sylwester na krakowskim rynkuSylwester na krakowskim rynku Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl

 

Sylwester na krakowskim rynku. Fot. AG

A tak warszawiacy:

 

 

Sylwester na błoniach Stadionu Narodowego. Fot. AG

Więcej zdjęć z sylwestrów w polskich miastach >>>

Kto wystąpił na koncertach >>>

Życzenia noworoczne

Nieważne, czy życzenia są szczere czy nie. W końcu nie są po to, by się spełniały - mówią złośliwi. Ile prawdy jest w tym powiedzonku, każdy musi ocenić sam, ale prawdą jest, że sylwester bez życzeń nie może się obyć. Na kanale swojej kancelarii w serwisie YouTube noworoczne życzenia złożyła Polakom premier Ewa Kopacz:

 

W noworocznym orędziu życzenia złożył też prezydent Bronisław Komorowski >>> . Ponadto wiele ciekawych życzeń noworocznych można było znaleźć na Twitterze:

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Bieńkowska, Putin, wybory... [NAJLEPSZE MEMY ROKU] >>>

Więcej o: