Obama: Postępowanie Putina nie było zbyt mądre. A jeszcze kilka miesięcy temu wszyscy mówili, że to geniusz

- Aneksja Krymu była "strategicznym błędem", a strategia Władimira Putina była "niezbyt mądra" - stwierdził Barack Obama w rozmowie z radiem NPR. Zdaniem amerykańskiego prezydenta to międzynarodowe sankcje gospodarcze sprawiły, że Rosja stała się "szczególnie wrażliwa" na spadek cen ropy.

W wywiadzie dla publicznej sieci radiowej NPR Barack Obama stwierdził, że "jeszcze trzy czy cztery miesiące temu każdy w Waszyngtonie był przekonany, że Putin to geniusz, który wszystkich nas wymanewrował". Jednak kryzys finansowy pokazał, że nie mieli racji. - Dziś mam poczucie, że przynajmniej poza Rosją niektórzy myślą, że to, co zrobił Putin, nie było zbyt mądre - stwierdził Obama.

"Musimy być wobec Rosji twardzi"

Amerykański prezydent podkreślił, że od początku kryzysu ukraińskiego optował za stałym, międzynarodowym naciskiem na Rosję, i już wówczas przekonywał, że postępowanie Kremla okaże się w dłuższej perspektywie "strategicznym błędem".

- Kiedy rozpatrujemy kwestie pokroju Ukrainy, musimy być wobec Rosji twardzi - zaznaczył Obama. Równocześnie zasugerował, że w parze z tą stanowczością musi iść dbałość o własne interesy i budowę silnej podstawy gospodarczej. Naszą ogromną przewagą nad Rosją jest dynamiczna, żywotna gospodarka, której oni nie mają. Oni są zależni od ropy, my jesteśmy zależni od ropy, iPadów, filmów i czego jeszcze chcecie - mówił.

Zdaniem amerykańskiego prezydenta to właśnie sankcje gospodarcze sprawiły, że Rosja stała się szczególnie wrażliwa na spadające ceny ropy.

Zapis całej rozmowy przeczytasz tutaj >>>

O decyzjach politycznych Władimira Putina i współczesnej Rosji przeczytaj w książkach >>

Więcej o: