Kaczyński "otwiera furtkę" Korwin-Mikkemu. Zapowiedź koalicji? "W naszej polityce każda jest możliwa"

Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Wpolityce.pl nie wykluczył koalicji z Kongresem Nowej Prawicy. - W naszej polityce każda koalicja jest możliwa. Tyle że Korwin-Mikke nie ma wielkich szans, żeby wejść do parlamentu - mówił w Poranku Radia TOK FM Piotr Kraśko, szef "Wiadomości" TVP.

"Nie zamykam tej furtki" - tak Jarosław Kaczyński zareagował w rozmowie z Wpolityce.pl na pytanie o ewentualną koalicję PiS z Kongresem Nowej Prawicy. W Poranku Radia TOK FM publicyści zastanawiali się, jak rozumieć słowa prezesa PiS i czy jest to zapowiedź faktycznego sojuszu.

KNP nadzieją Kaczyńskiego

Paweł Lisicki, naczelny "Do Rzeczy", zaznaczył, że mowa o "bytach hipotetycznych". - KNP nie ma w Sejmie. A sądząc z ostatnich sondaży prawdopodobieństwo, że się znajdzie, jest pół na pół - wskazywał. Według publicysty "otwarta furtka" Kaczyńskiego miała być sygnałem do dwóch grup wyborców. Elektorat PiS ma się przekonać, że PiS nie jest zupełnie pozbawiony zdolności koalicyjnej.

Sympatycy KNP mają natomiast zastanowić się, czy nie lepiej zagłosować na bardziej stabilną i wewnętrznie spójną partię Kaczyńskiego, kiedy ugrupowanie Korwin-Mikkego co rusz targane jest wewnętrznymi sporami i woltami. Lisicki zwrócił uwagę, że wyborcy KNP daliby PiS wzrost w sondażach z 30 do nawet 37 proc., co diametralnie zmieniłoby sytuację tej partii. - To pozwala myśleć może nie o samodzielnych rządach, ale daje szanse na budowanie gabinetu - ocenił.

"Każda koalicja jest możliwa"

Piotr Kraśko, szef "Wiadomości" TVP, zwrócił uwagę, że przymiarki PiS do różnych koalicji trwają od dawna. Systematycznie przymierzane jest choćby SLD, jedynie dementi bywają bardziej lub mniej stanowcze. - Kiedyś Jarosław Kaczyński nazywał Samoobronę "czerwoną szmatą" i "agentem Kremla" - przypomniał Jan Ordyński z "Przeglądu". - W naszej polityce każda koalicja jest możliwa. Tyle że Korwin-Mikke nie ma wielkich szans, żeby wejść do parlamentu - skwitował Kraśko.

Więcej o: