"Stworzyliśmy polityczno-medialny ekosystem, który stał się toksyczny. Ja też nie jestem bez winy"

"Nadmiernie umedialniliśmy parlament" - mówi Radosław Sikorski w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym". Marszałek Sejmu przekonuje, że obecnie ciągła obecność kamer w parlamencie powoduje, że "teatr polityki zdominował prawdziwą politykę".

"Powiem coś, co wielu osobom się nie spodoba, szczególnie w mediach. Uważam, że umedialniliśmy parlament nadmiernie" - to słowa marszałka Sikorskiego z wywiadu, którego udzielił Pawłowi Reszce w najnowszym "Tygodniku Powszechnym".

Sikorski przekonuje, że rozmowy za zamkniętymi drzwiami w parlamencie, np. podczas prezydium Sejmu, wyglądają zupełnie inaczej niż to, co widzimy w transmisjach z posiedzenia plenarnego. - Gdyby pan został i się przysłuchiwał, powiedziałby pan: "Co za kulturalni, układni ludzie". Posłowie bez kamer naprawdę zachowują się rozsądniej - twierdzi marszałek Sejmu.

"Nie jestem bez winy"

Według rozmówcy "TP" obecnie "stworzyliśmy polityczno-medialny ekosystem, który stał się toksyczny". Sikorski też jednoznacznie przyznaje, że nie jest bez winy - z powodu swojego temperamentu. - Jednak ten "ekosystem" zaczyna ciążyć nad ogólnonarodowym poczuciem własnej wartości - mówi Sikorski Reszce.

- Temperatura walki plemiennej, którą mamy w Polsce, a która w Sejmie skupia się jak w soczewce, jest zbyt wysoka - podsumowuje marszałek.

Cała rozmowa w najnowszym wydaniu "Tygodnika Powszechnego".

Więcej o: