Jak podróżować z fałszywą tożsamością? WikiLeaks ujawnia tajny poradnik dla agentów CIA w Europie

WikiLeaks opublikował dwa nowe tajne dokumenty CIA. Zawierają one instrukcje dla agentów, którzy podróżują po świecie, korzystając z fałszywej tożsamości.

Dwa tajne dokumenty opublikowane przez WikiLeaks pochodzą z 2011 i 2012 roku i zostały wydane przez nieznaną wcześniej jednostkę CIA o nazwie CHECKPOINT (punkt kontrolny), której działalność skupia się na pomocy agentom przy posługiwaniu się fałszywą tożsamością. Zawierają rady i instrukcje dla agentów CIA działających na świecie, w tym chcących przekroczyć granice strefy Schengen i Unii Europejskiej i uniknąć szczegółowej kontroli na lotniskach lub przejść przez nią, nie ujawniając swojej prawdziwej tożsamości.

Jak nie dać się zdemaskować

Pierwszy dokument jest z września 2011 roku i dotyczy przechodzenia przez szczegółową kontrolę graniczną na lotniskach na świecie. Zawiera on dokładne informacje o procedurach kontrolnych na poszczególnych lotniskach na świecie i radzi, jak uniknąć zdemaskowania. Zwraca też uwagę na to, co może skłonić personel lotniska do przeprowadzenia szczegółowej kontroli - może to być obecność nazwiska pasażera na liście osób obserwowanych, przewożenie kontrabandy lub zwrócenie na siebie w jakiś sposób uwagi strażnika. To ostatnie może wywołać na przykład ubiór niespójny z fałszywą tożsamością - CIA podaje tu przykład agenta, który został zatrzymany do kontroli, ponieważ podróżował na paszporcie dyplomatycznym w bardzo niedbałym stroju.

W dokumencie podkreślane jest to, jak ważne jest nieujawnienie swojej prawdziwej tożsamości. CIA radzi, żeby "przykrywka" była wiarygodna, spójna i dobrze przećwiczona. Podaje przykład agenta, u którego po zatrzymaniu na szczegółową kontrolę (która może też być losowa) znaleziono ślady materiałów wybuchowych w bagażu. Udało mu się ostatecznie nie ujawnić swojej tożsamości dzięki temu, że twardo trzymał się swojej wersji wydarzeń: mówił, że był na szkoleniu z zakresu ochrony antyterrorystycznej w Waszyngtonie. Został wpuszczony do UE.

Jak przeniknąć do strefy Schengen

Drugi dokument, pochodzący ze stycznia 2012 roku, dotyczy już tylko strefy Schengen. Rozpisane są w nim dokładne procedury kontroli stosowane na poszczególnych lotniskach i zagrożenia czyhające na agentów podróżujących z fałszywymi dokumentami. Opisane jest też działanie różnych systemów elektronicznych w krajach strefy.

Z dokumentu wynika, że USA bardzo obawiają się wprowadzenia w strefie Schengen zabezpieczeń biometrycznych, które znacznie utrudniłyby agentom podróżowanie z fałszywym paszportem.

- CIA dokonało porwań obywateli z terenu państw UE, w tym Włoch i Szwecji, w czasie prezydentury Busha. Te instrukcje pokazują, że pod rządami Obamy CIA wciąż ma zamiar infiltrować Unię Europejską i przeprowadzać tajne operacje w państwach członkowskich - powiedział szef WikiLeaks Julian Assange.

Oba ujawnione dokumenty oznaczono symbolem NOFORN, który oznacza, że nie były one dostępne dla agentów zagranicznego wywiadu.

To już druga w ostatnim czasie publikacja WikiLeaks ujawniająca dokumenty CIA. Serwis zapowiada, że w styczniu ukaże się kolejna.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Gdy zwykli ludzie głosują na najlepsze zdjęcia, wygrywa dobro, miłość i humor>>

Więcej o: