"Ida" na oscarowej krótkiej liście wśród dziewięciu filmów z całego świata

"Ida" Pawła Pawlikowskiego znalazł się na ogłoszonej w Los Angeles krótkiej, liczącej dziewięć tytułów liście, spośród których członkowie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w styczniu nominują obrazy do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Dziewięć tytułów jury wybrało spośród 83 filmów, nadesłanych w tym roku do konkursu w tej kategorii. Dopiero 15 stycznia będzie wiadomo, które pięć tytułów z wytypowanej dziewiątki dostanie nominacje. 87. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 22 lutego 2015 roku.

Post użytkownika Polski Instytut Sztuki Filmowej .

W zeszłym tygodniu "Ida" zdobyła Europejskie Nagrody Filmowe w najważniejszych kategoriach. Została wybrana nie tylko na najlepszy film - statuetkę za reżyserię zdobył także Paweł Pawlikowski.

"Ida" triumfowała również w kategorii najlepszy scenariusz (napisali go wspólnie reżyser oraz Rebecca Lenkiewicz). Ponadto film Pawlikowskiego zdobył nagrodę za najlepsze zdjęcia (Nagroda Carlo Di Palma dla Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego), oraz przyznaną przez publiczność People's Choice Award.

W najważniejszej rywalizacji - o miano najlepszego europejskiego filmu 2014 roku - "Ida" walczyła m.in. z filmami Larsa von Triera czy Andrieja Zwiagincewa.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Gdy zwykli ludzie głosują na najlepsze zdjęcia, wygrywa dobro, miłość i humor>>

Więcej o: