Czepek, dzięki któremu chorzy nie stracą włosów po chemioterapii, jest testowany w Polsce

Pacjenci z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiujako pierwsi mogą przetestować wynalazek naukowców z Wielkiej Brytanii. Czepek, który chłodzi skórę głowy podczas podawania chemioterapii, pomaga zachować pacjentom włosy.

Dla większości pacjentów chorych na raka, wypadanie włosów jest dużym problemem. Ten czepek neutralizuje skutki uboczne leczenia.

Chemia w czepku

Działanie urządzenia jest bardzo proste. Podaje ono powietrze w temperaturze - 5 stopni do czepka, który nakłada pacjent na głowę. - Chory nakłada czepek na czas podawania chemioterapii, co trwa około 2,5 godziny - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl dr Beata Freier, kierownik oddziału onkologii klinicznej. - Zabieg jest prosty i bezbolesny - dodaje onkolog.

Pacjenci, którzy zdecydowali się na wypróbowanie urządzenia są bardzo zadowoleni. Jak tłumaczą medycy, blisko 20 proc. chorych bardzo emocjonalnie podchodzi do wypadania włosów podczas terapii. Czepek całkowicie rozwiązuje ich problem. Jest on dostępny w trzech rozmiarach, tak, że łatwo go dopasować, aby zwiększyć jego działanie.

Po raz pierwszy w Polsce

Sprzęt trafił na oddział onkologii USK z Wielkiej Brytanii. Według lekarzy z kliniki wynalazek ten jest bardzo popularny na świecie. W Polsce testowany jest jednak po raz pierwszy.

Czepek został użyczony szpitalowi na trzy miesiące. Dyrekcja placówki nie podjęła jeszcze decyzji, czy zostanie na stałe. Urządzenie kosztuje 80 tys. zł.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

"Wszyscy w sali weselnej płakali". Mąż naprawdę zaskoczył swoją żonę>>

Więcej o: