Wyciekły arkusze matury próbnej. OKE nie zabezpieczyła plików

Warszawska Okręgowa Komisja Egzaminacyjna nie zabezpieczyła arkuszy odbywających się w tym tygodniu matur próbnych. Były dostępne na stronie internetowej komisji, jeśli znało się link. A ten nie był trudny do odnalezienia - pisze portal niebezpiecznik.pl.

O niedopatrzeniu portal niebezpiecznik.pl poinformował czytelnik. Arkusze egzaminacyjne matur próbnych można było ściągnąć ze strony internetowej OKE na kilka dni przed egzaminem.

Były one ukryte tylko w takim sensie, że nie linkowano do nich z żadnego miejsca na stronie.

Odnośnik do egzaminu próbnego, który już się odbył, został jednak opublikowany w oficjalnym komunikacie na stronie . Na podstawie jego adresu bardzo łatwo można było wywnioskować lokalizację innych arkuszy, w tym tych z egzaminów, które jeszcze się nie odbyły - wystarczyło w adresie strony wpisać inną nazwę przedmiotu. Czytelnik doniósł również, że dotarł do adresu zawierającego linki do wszystkich arkuszy z tegorocznych egzaminów próbnych.

Portalowi niebezpiecznik.pl udało się ściągnąć między innymi arkusz matury próbnej z matematyki na kilka dni przed egzaminem.

Okręgowa Komisja Wyborcza zapytana o sprawę potwierdziła, że taki problem wystąpił i natychmiast usunęła pliki z serwera. Dodała też, że nie ma konieczności powtarzania egzaminu, ponieważ matura próbna jest dobrowolna, a arkusze "nie mają statusu materiałów chronionych przed nieuprawnionym ujawnieniem".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

"Wszyscy w sali weselnej płakali". Mąż naprawdę zaskoczył swoją żonę>>

Więcej o: