Sondaż TNS Polska: duży skok PiS, SLD i KNP idą "łeb w łeb"

Duży wzrost poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości przynosi najnowszy sondaż preferencji partyjnych, przygotowany przez TNS Polska dla ?Wiadomości? TVP1. Na partię Jarosława Kaczyńskiego swój głos oddałoby 34 proc. pytanych, to o 6 proc. więcej niż w poprzednim badaniu.

Z sondażu dla "Wiadomości" TVP1 wynika, że na Platformę Obywatelską zagłosowałoby 31 proc. ankietowanych. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, w Sejmie znalazłyby się jeszcze cztery ugrupowania. Ludowcy mogą liczyć na 8 proc. poparcia, a SLD i KNP idą "łeb w łeb". Chęć głosowania na te partie wyraziło po 5 proc. pytanych.

W stosunku do poprzedniego sondażu zmienił się lider preferencji partyjnych. W badaniu z listopada prowadziła PO z 32-proc. poparciem, a PiS mógł wtedy liczyć na 28 proc.

W najnowszym badaniu spadek odnotowało SLD. Poprzednio na Sojusz chciało głosować 7 proc. pytanych, a na PSL i KNP po 5 proc.

Lepiej choć wciąż poniżej progu wypada Twój Ruch. Partia Janusza Palikota zanotowała 1-procentowy wzrost i obecnie może liczyć na głosy 3 proc. wyborców.

11 proc. badanych zadeklarowało, że nie wie, na kogo zagłosuje.

Badanie przeprowadzono w dniach 10-11 grudnia 2014 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 dorosłych osób.

Zaskakujący sondaż CBOS

Zupełnie inne, zaskakujące wyniki przyniosło badanie przeprowadzone w dniach 4-11 listopada przez CBOS. Według tej sondażowni Platforma Obywatelska mogłaby liczyć na wysokie 43-proc. poparcie, natomiast PiS z SP i Polska Razem na jedynie 28 proc.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo na liczącej 936 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

 

Inna twarz konfliktu w Donbasie [ZDJĘCIA AGENCJI REUTERA]>>

Więcej o: