Biskupi wycofują się z komitetu honorowego marszu PiS. "Z powodu upolitycznienia faktu poparcia..."

"Moralne poparcie" dla marszu PiS zakończyło się wycofaniem wszystkich biskupów z komitetu honorowego. Jak czytamy w jednym z oświadczeń, stało się tak z powodu "wielkiego upolitycznienia faktu poparcia przez kilku biskupów idei Marszu". Informacja ta pojawia się krótko po krytycznej opinii przedstawiciela Watykanu.

"Mając na względzie troskę o budowanie jedności wszystkich Polaków, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla osób zwracających uwagę na przejrzystość działań w polskiej polityce, biskupi, którzy objęli patronatem honorowym marsz organizowany dnia 13 grudnia br. w Warszawie, wycofali się z Komitetu Honorowego tegoż marszu" - poinformował na Twitterze rzecznik Konferencji Episkopatu Polski Józef Kloch. Wcześniej pojawiły się też osobne oświadczenia niektórych biskupów.

KAI dowiedziała się, że krytyczne stanowisko wobec udziału biskupów w komitecie honorowym marszu zajął nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

"Hierarchowie mogą wyrażać własne stanowisko..."

Na portalu tygodnika katolickiego "Niedziela" oraz stronie Kurii Metropolitalnej w Częstochowie pojawiła się informacja o wycofaniu poparcia abp. Wacława Depo.

Organizatorzy utworzyli Komitet Honorowy, składający się z osób różnych stanów, cieszących się zaufaniem publicznym. Do tej grupy zostali zaproszeni również biskupi. Hierarchowie są obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej i mogą wyrażać własne stanowisko w każdej sprawie, zwłaszcza jeśli dotyczy ona spraw fundamentalnych dla kraju.

Abp Wacław Depo, jako szczególnie powołany do troski o środowiska ludzi mediów w Polsce z racji pełnienia funkcji przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, jest zobowiązany do strzeżenia przekazu prawdy, a tym samym wolności mediów. Z powodu wielkiego upolitycznienia faktu poparcia przez kilku biskupów idei Marszu abp Wacław Depo jest zmuszony wycofać swój akces z Komitetu Honorowego "Marszu w Obronie Demokracji i Wolności Mediów".

"Biskup jest za demokracją, ale..."

Bp Ignacy Dec również wycofał się z komitetu honorowego Marszu w Obronie Demokracji i Wolności Mediów - potwierdził kanclerz świdnickiej kurii biskupiej ks. dr Stanisław Chomiak. - Biskup jest za demokracją, wolnością mediów, to jest oczywiste, ale podjął decyzję o wycofaniu się z komitetu honorowego marszu - powiedział ks. dr Chomiak.

Na stronie internetowej diecezji włocławskiej opublikowano natomiast oświadczenie w sprawie udziału w marszu bp. Wiesława Meringa.

Z przykrością informuję, że zmuszony jestem do wycofania się z Komitetu Honorowego tegorocznego "Marszu w obronie demokracji i wolności mediów" 13 grudnia.

Podejmując tę decyzję, kieruję się lojalnością wobec Księdza Arcybiskupa Nuncjusza Apostolskiego w Polsce i troską o jedność Konferencji Episkopatu Polski. Nie znaczy to, że ideały, o których realizację w życiu społecznym zabiegają organizatorzy marszu, przestały być mi bliskie.

Marsz 13 grudnia

Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów przejdzie w sobotę, 13 grudnia, w Warszawie z pl. Trzech Krzyży Alejami Ujazdowskimi pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. W jego komitecie honorowym pierwotnie znalazło się pięciu biskupów: metropolia częstochowski abp Wacław Depo, biskup włocławski Wiesław Mering, biskup świdnicki Ignacy Dec i emerytowani biskupi Antoni Dydycz z Drohiczyna i Edward Frankowski z Sandomierza.

Środowiska katolickie mówiły wcześniej, że "moralne poparcie" biskupów to "oczywista konsekwencja pełnionej funkcji" . - Abp Depo popiera ideę marszu, ale nie słyszałem, by wypowiadał się w jakichkolwiek kwestiach politycznych - powiedział KAI ks. Piotr Zaborski, sekretarz rady KEP ds. środków społecznego przekazu.

Więcej o: