"Widzę satysfakcję: dokopmy Polsce!". Paradowska oburzona "satysfakcją" po raporcie ws. więzień CIA

- Być może polskie władze zgrzeszyły naiwnością i nadgorliwością. Nie widzę jednak powodów, by nie wierzyć zapewnieniom prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, że nie wiedział o torturach - mówiła Janina Paradowska w Poranku Radia TOK FM, komentując raport ws. więzień CIA w Europie. Publicystka narzekała na pojawiający się jej zdaniem w mediach ton "dokopać Polsce".

Raport ws. więzień CIA w Europie Wschodniej jest "niezwykle obciążający" dla Polski - przekonuje w "Gazecie Wyborczej" Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jego zdaniem fakt przetrzymywania i torturowania więźniów w Polsce jest niezgodny z naszą konstytucją i władze powinny temu zapobiec. Domyślając się, co szykują Amerykanie, choćby na podstawie przecieków do mediów.

"Dokopujemy Polsce, dokopmy jej jeszcze bardziej"

Janina Paradowska w Poranku Radia TOK FM stwierdziła jednak, że mówienie o "obciążającym" dla Polski raporcie jest "drażniące". - Ten dokument jest najbardziej obciążający dla USA - podkreśliła publicystka.

- Być może polskie władze zgrzeszyły naiwnością i nadgorliwością. Nie widzę jednak powodów, by nie wierzyć zapewnieniom prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, że nie znał szczegółów tortur czy nie wiedział o nich - dodała.

Kwaśniewski: Nie sprzyjaliśmy sadystom. Raport CIA to katastrofa >>>

Według Paradowskiej sprawę więzień CIA trzeba rozliczyć, w razie potrzeby postawić zarzuty i skazać winnych. Zaznaczyła, że pojawiający się ton "no, nareszcie dorwaliśmy Polskę", jest niedopuszczalny. - Mam wrażenie, że w głosach tych, którzy o więzieniach CIA mówią od dawna, teraz widać rodzaj satysfakcji: "dokopujemy Polsce, dokopmy jej jeszcze bardziej" - mówiła publicystka. Zauważyła, że to Amerykanie są winni i o tym trzeba mówić, a nie skupiać się na winie Polski.

Komu TAK NAPRAWDĘ dokopano? [BLOG]

"Wszyscy umyli ręce. Tylko Polska winna"

Już w lipcu, kiedy Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał Polsce wypłacenie ponad 200 tys. euro odszkodowań dla dwóch mężczyzn torturowanych w Kiejkutach, Paradowska protestowała. - Wszyscy umyli ręce . Niewinni będą Amerykanie, niewinne będą inne kraje. Tylko Polska została napiętnowana jako ci, którzy torturowali - stwierdziła.

Raport Senatu USA ujawnił szokujące szczegóły brutalnych tortur, jakim w więzieniach CIA - najprawdopodobniej w latach 2001-2003 także w Polsce - poddawani byli podejrzani o terroryzm. Dokument sporo mówi też o stosunkach państw europejskich zaangażowanych w sprawę więzień z Amerykanami. - Szef CIA ważniejszy niż konstytucja, niż prawo międzynarodowe. Porażające. Kiedy mówiłem o ryzyku bananowej republiki, mówiłem polemicznie. Nie myślałem, że tak rzeczywiście jest - komentował w Poranku Radia TOK FM Józef Pinior, senator PO .

Zobacz wideo

>> Przeczytaj pierwszy biograficzny wywiad z Janiną Paradowską <<

Więcej o: