Kaczyński zapowiada ustawę o ochronie kobiet: Będzie taka, że mróz będzie w oczy szczypał

- Jestem zdecydowanie przeciwko przemocy wobec kobiet. Jeśli dojdziemy do władzy, będzie ustawa o ochronie kobiet przed przemocą. I to taka, że będzie mróz w oczy szczypał. Czyli bardzo, bardzo twarda - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Kaczyński pojawił się na konferencji z białą wstążeczką wpiętą w klapę garnituru. Jest to symbol największej na świecie kampanii - skierowanej do mężczyzn - mającej na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Każdy mężczyzna, który zdecyduje się wpiąć w ubranie białą wstążkę, deklaruje, że nigdy nie będzie sprawcą przemocy oraz będzie reagował, kiedy dostrzeże, że komuś dzieje się krzywda.

"Za bardzo się nie próbuję zdobić"

Jedna z dziennikarek zapytała prezesa PiS, czy chodzi z wpiętą wstążką dla ozdoby, czy ten gest rzeczywiście coś dla niego znaczy. - Ja się tak bardzo nie próbuję zdobić - odparł Kaczyński. - Pani marszałek Radziszewska (b. pełnomocnik rządu ds. równego traktowania - red.), wręczając mi to, powiedziała, że to jest przeciwko przemocy wobec kobiet - wyjaśnił.

- Ja jestem zdecydowanie przeciwko przemocy wobec kobiet, ale to nie ma nic wspólnego z konwencją. Ja jestem zdecydowanie przeciwko konwencji. Ale jeśli dojdziemy do władzy, to będzie ustawa o ochronie kobiet przed przemocą i to taka, że będzie mróz w oczy szczypał. Czyli bardzo, bardzo twarda, ale niemająca nic wspólnego z twierdzeniem, że mężczyzna czy kobieta to twór kulturowy, a nie coś, co daje natura - zapowiedział prezes PiS.

Kontrowersyjna konwencja

O jakiej konwencji mówił? Chodzi o dokument dot. zwalczania przemocy wobec kobiet, który wśród polskich polityków z prawej strony sceny politycznej budzi duże kontrowersje. Przeciwko niemu opowiedział się także Episkopat. "Konwencja zbudowana jest na ideologicznych i niezgodnych z prawdą założeniach, których w żaden sposób nie można zaakceptować" - napisali biskupi. Kościołowi i prawicy nie podoba się m.in. zastosowana w konwencji definicja płci kulturowej gender. Więcej >>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: