"The Economist": Powołanie Tuska to nie tylko historia o Polsce, ale i o UE

Po objęciu przez Donalda Tuska stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej "The Economist" opisał nasz kraj i byłego premiera. Jak twierdzi gazeta, Polska nauczyła się lawirować między grupami interesów, a Tusk ma w sobie świeżą energię, potrzebną starej Unii.

Economist przedstawia Polskę i Polaków jako inny kraj niż wszystkie w Europie.

Zdaniem dziennikarza " The Economist " nasz kraj jest blisko problemów współczesnej Europy. Ze względu na swoje położenie, wspiera działania na Ukrainie i pilnuje rodzącej się tam demokracji.

Lawirujemy w poszukiwaniu sukcesu

Zdaniem "The Economist" udało nam się osiągnąć sukces gospodarczy, m.in. dlatego, że nauczyliśmy się odpowiednio lawirować między różnymi grupami interesów. Z jednej strony jesteśmy w "Grupie Wyszehradzkiej" (obecnie V4), w której wspieramy się razem z Czechami, Węgrami i Słowacją.

Z drugiej strony należymy do "Trójkąta Weimarskiego", dzięki czemu budujemy relacje z Francją i Niemcami. Jak podkreśla "The Economist" z naszymi zachodnimi sąsiadami jesteśmy mocno związani, dzięki m.in. wspólnym interesom.

Donald Tusk i jego języki

Opisując Donalda Tuska gazeta przed wszystkim bierze pod uwagę zdolności lingwistyczne nowego przewodniczący Rady Europejskiej. Tusk mówi biegle po niemiecku, ale niestety, ledwo co zna francuski, co według dziennikarza "The Economist" w przeszłości byłoby nie do pomyślenia. Dobrze z kolei ocenia jego angielski i zaznacza, że to owoc intensywnej nauki przez ostatnie miesiące.

Doświadczenie, znajomość języków, uwarunkowania kulturowe, osobowość naszego byłego premiera i relacje z innymi krajami mają być narzędziami dla Tuska w jednoczeniu Europy. Szczególną uwagę dziennikarz "The Economist" zwraca na "Unię energetyczną", która daje nadzieję na osłabienie przewagi Rosji nad swoimi europejskimi klientami. Pomóc w tym ma stworzenie jednego wspólnego dla Unii instytucjonalnego nabywcy gazów od Gazpromu . To była jedna z polskich propozycji.

Chcesz podszkolić angielski? Sprawdź "Polish Your English. Angielski z premierem" >>

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: