Watykański dziennik ''L'Osservatore Romano'' podał, że Daniel Anrgi będzie szefem papieskiej gwardii do końca przyszłego miesiąca. Oficjalnie, już jednak wiadomo, że zakończy swą służbę 31 stycznia 2015 r.
Powodem do zmiany, jak sugeruje dziennik była zbyt duża restrykcja Anriga w egzekwowaniu służby gwardzistów. Poza tym pułk. powiększył swe watykańskie mieszkanie kosztem pomieszczeń znajdujących się przy tarasie koszar Gwardii, co mogło nie spodobać się znanemu ze skromności papieżowi. Prawdopodobnie szefem Gwardii Szwajcarskiej zostanie teraz Christoph Graf.
Papież zdecydował się na zmianę po tym, jak nad ranem wyszedł z jednego ze swoich apartamentów i pod jego drzwiami spotkał gwardzistę. Okazało się, że mężczyzna stał tam całą noc. Franciszek poprosił go, żeby usiadł, na co żołnierz powiedział, że nie może, bo to niezgodne z rozkazem. Te słowa miały zdenerwować papieża. Powiedział, że to on wydaje w Watykanie rozkazy i jego wolą jest, żeby gwardzista odpoczął - podaje portal telegraph.co.uk . Po tej wymianie zdań papież miał wziąć legionistę na cappuccino.
Franciszek nie prowadzi życia w odosobnieniu, często rozmawia z gwardzistami. W październiku świat obiegły zdjęcia, na których papież podaje rękę jednemu z żołnierzy tej elitarnej jednostki. Takie zachowanie wywołało sprzeciw Daniela Anriga.
Zdaniem szefa Gwardii Szwajcarskiej papież powinien zachować większą powściągliwość. Z kolei Franciszek twierdzi, że ochrona nie musi być sztywna i może mieć mniej "wojskowy" charakter. Papież wciela więc w życie kolejną zmianę. Tym razem na stanowisku szefa żandarmerii watykańskiej.
Pięcioletni mandat Anriga zakończył się już w ub. roku, jednak papież Franciszek przedłużył go o rok. Według szwajcarskiej gazety ,,Corriere del Ticino" o nominacji nowego komendanta rozmawiali z Franciszkiem biskupi tego kraju podczas swej niedawnej wizyty ,,ad limina Apostolorum". Prawdopodobnie zostanie nim dotychczasowy zastępca komendanta, Christoph Graf, służący w Gwardii od 27 lat. Gazeta przypomina, że po zakończeniu w 2013 r. pięcioletniego mandatu płk. Anrig nie został mianowany na kolejną kadencję, lecz papież jedynie przedłużył mu na rok pełnienie dotychczasowej funkcji. Decyzja ta pozostała niezmieniona.
Gwardia Szwajcarska została utworzona w 1506 roku jako organ najemników walczących na zlecenie papieża Juliusza II. Mała armia, która składa się z około 110 żołnierzy i oficerów, jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo papieża.
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!