Szczerski: "Propozycja Camerona jest niedopuszczalna. To powinno połączyć Polaków"

Cameron chce zaostrzyć prawo imigracyjne w Wielkiej Brytanii. - Politycy niemieccy też się ku temu skłaniają - twierdzi Krzysztof Szczerski z PiS. W TOK FM przekonywał, że te kwestie powinny jednoczyć Polaków.

Szczerski w Radiu TOK FM komentował propozycje Davida Camerona, który domaga się reformy zasad swobodnego przepływu osób w Unii Europejskiej. Premier Wielkiej Brytanii zamierza odwołać się do nadzwyczajnych klauzul, aby spróbować pozbawić imigrantów dostępu do świadczeń pracowniczych na co najmniej dwa lata.

Turystyka zasiłkowa

Krzysztof Szczerski z PiS twierdzi, że propozycja Camerona nie tylko stwarza zagrożenie dla Polaków, ale także uderza w sens samej Unii. - To, co w tej chwili proponuje Cameron, jest w naszym rozumieniu zupełnie niedopuszczalne - mówi. - Tłumaczone jest to uwarunkowaniami wewnętrznymi. Ale jeśli chodzi o sens Unii i o ochronę emigrantów w Wielkiej Brytanii powinna połączyć Polaków - dodaje.

W rozmowie z Zakrockim mówi, że nie tylko Cameron chciałby zaostrzyć prawo imigracyjne. - Koledzy niemieccy też się ku temu skłaniają. To jest niebezpieczne. Chcą wprowadzić rozróżnienie w swobodzie przepływu osób między tymi, które przepływają z pracą, i tymi bez miejsca pracy. To nazywają turystyką zasiłkową. Niemcy liczą na poparcie Brytyjczyków - mówi. - To w pierwszym rzędzie dotyczy obywateli Rumunii czy Bułgarii, ale uderzy także w nas - dodaje.

PiS poprze Tuska?

Szczerski zapytany, czy w PiS będzie wspierał Tuska w działaniach na forum Parlamentu Europejskiego w tej kwestii, odpowiedział: - Jest kilka takich kwestii, gdzie Donald Tusk, jako przewodniczący w Radzie Europejskiej, powinien swoje piętno odcisnąć (...) Jego aktywność indywidualna będzie wspierana przez każdy polski rząd.

Więcej o: