W województwach podkarpackim, lubelskim, podlaskim, śląskim, małopolskim i świętokrzyskim oddano relatywnie najmniej głosów nieważnych. Poza woj. świętokrzyskim, te regiony osiągały w latach 2005-2011 ponadprzeciętne wyniki edukacyjne.
"W przypadku województw małopolskiego i podkarpackiego średni wynik sprawdzianu szóstoklasisty jest o kilka punktów procentowych wyższy od średniej krajowej" - czytamy w "Rzeczpospolitej". Jeszcze lepsze wyniki uczniowie osiągali w egzaminie gimnazjalnym.
"Rz" porównała dane z map przygotowanych przez portal wyborynamapie.pl i analiz wyników egzaminów stworzonych przez Instytut Analiz Regionalnych .
Największą liczbę nieważnych głosów odnotowano w województwach wielkopolskim, pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim czy warmińsko-mazurskim. Właśnie tam wyniki z egzaminów kończących szkołę podstawową i gimnazjum były o kilka punktów procentowych niższe niż średnia krajowa.
"Niewykluczone, że wciąż mamy do czynienia z pewną częścią społeczeństwa, która z racji problemów natury edukacyjnej nie potrafi poprawnie oddać głosu. Choć trzeba podkreślić, że zdecydowana większość Polaków oddaje głosy ważne" - mówi "Rzeczpospolitej" dr Jarosław Flis.
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!