Homofobiczny komentarz Cejrowskiego o spocie. I jest reakcja: To mowa nienawiści. Dotyka wszystkich

Wypowiedź Wojciecha Cejrowskiego to ewidentny, homofobiczny przejaw mowy nienawiści - piszą w oświadczeniu przedstawiciele 35 organizacji m.in. Lambdy, Homo Faber, Otwartej Rzeczpospolita. To reakcja na komentarze podróżnika nt. równościowego spotu ?Najbliżsi Obcy?.

Dwa tygodnie temu Telewizja Rpublika wyemitowała komentarz Wojciecha Cejrowskiego dotyczący spotu "Najbliżsi Obcy". Nazwał on osoby nieheteroseksualne "pederastami", "pedałami" i "zboczeńcami, reprezentującymi wartości antychrześcijańskie i antycywilizacyjne". Dodał też, że TVP, które wyemitowało filmik, jest przesiąknięte przez środowiska "resortowych dzieci". - Są kulawi moralnie. Zostali wychowani bez pewnych wartości i w związku z tym nie mają aparatu moralnego wyniesionego z domu - skwitował Cejrowski.

Jego słowa padły w czasie, gdy środowiska prawicowe i katolickie toczyły zażartą walkę z TVP i KRRiT o emisję kampanii w telewizji publicznej. W sprawie wypowiadali się m.in. posłowie PiS oraz arcybiskupi.

Oświadczenie: Mowa nienawiści dotyka nas wszystkich

To kolejna obraźliwa wypowiedź Cejrowskiego. Tym razem jednak wywołała sprzeciw 35 organizacji pozarządowych. "W naszym odczuciu jest to ewidentny, homofobiczny przejaw mowy nienawiści. Dotyka on nie tylko osób nieheteroseksualnych. Dotyka nas wszystkich, zaangażowanych w tworzenie społeczeństwa obywatelskiego, otwartego i tolerancyjnego" - czytamy w oświadczeniu

Podpisały je m.in. Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita, Kampania przeciw Homofobii, Fundacja Teatru Ósmego Dnia, Stowarzyszenie Homo Faber czy Stowarzyszenia Lambda Warszawa. Sygnatariusze przypomnieli również, że polskie prawo nie chroni przed mową nienawiści na tle orientacji seksualnej.

O co chodzi w spocie?

Spot "Najbliżsi obcy" ma zwrócić uwagę na problemy osób w związkach partnerskich, które w świetle prawa są dla siebie obce. Był emitowany w pięciu kanałach publicznej telewizji w ramach kampanii społecznej ,,Popieram Związki" przygotowanej przez Kampanię Przeciw Homofobii we współpracy z Partnerstwem dla Związków. Materiał pokazywano od 29 października do 11 listopada.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: