Rzeszów najbardziej przyjazny edukacji w Polsce. ''W edukacji nie można kupić jakości'' [PIERWSZY TAKI RANKING]

W pierwszym rankingu miejsc przyjaznych edukacji zwyciężył Rzeszów. Pokonał takie miasta, jak Warszawa i Opole. - Mnie to nie zaskakuje. Znam to miasto i wiem, że ono dba o edukację - mówił w audycji Aleksandry Pezdy w Radiu TOK FM Maciej Jakubowski, były wiceminister edukacji i autor rankingu.

Evidence Institute, kierowany przez Macieja Jakubowskiego, byłego wiceministra edukacji, przygotował ranking miejsc sprzyjających edukacji. Sam Jakubowski po raz pierwszy jego wyniki przedstawił w audycji Aleksandry Pezdy w TOK FM.

- Kompleksowo przeanalizowaliśmy ogólnodostępne dane dotyczące edukacji w gminach - opowiadał Jakubowski. Badano nie tylko wyniki egzaminów, ale też odsetek dzieci w przedszkolach czy nierówności podczas egzaminów. Wyniki dotyczą przedszkoli i szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

- Pozycja w rankingu nie jest powiązana z tym, jak dużo wydajemy. W edukacji nie można kupić jakości, pieniądze muszą być wydawane, ale mądrze - podkreślił Jakubowski. Zapewnił też, że ranking uwzględnia ekonomiczne możliwości gmin czy panujące w nich bezrobocie.

Rzeszów stolicą edukacji?

Wyniki? Wśród miast powyżej 100 tys. mieszkańców zwyciężył Rzeszów. Dalej są Warszawa, Opole, Zielona Góra, Kraków, Lublin i Tarnów. - Nie mówi się o Rzeszowie jako o mekce edukacji... - zauważyła Aleksandra Pezda, prowadząca audycję. - Mnie Rzeszów nie zaskoczył. Znam to miasto i wiem, że ono dba o edukację, w sposób rozsądny i długofalowy - powiedział Jakubowski.

W generalnym rankingu wszystkich gmin zwyciężyły Młynarze na Mazowszu, wyprzedzając Jordanów (woj. małopolskie) i Podkowę Leśną (woj. mazowieckie). - Na razie nie jestem w stanie powiedzieć, co stoi za sukcesem lub porażką tych gmin. Ten ranking to dopiero początek - zastrzegł Jakubowski. - Chciałbym przede wszystkim rozpocząć dialog z samorządowcami, jak podnosić jakość edukacji. Bo jest wiele do zrobienia - skwitował.

Cały ranking znajdziesz na stronie evidenceinstitute.pl >>>

Więcej o: