Duda kandydatem PiS. "Ten biedny człowiek był zmieszany. I to porównanie do Piłsudskiego... Szczerze mówiąc..."

- To było jak strzał z korkowca - ocenił ogłoszenie Andrzeja Dudy jako kandydata PiS na prezydenta Jerzy Baczyński. Naczelny "Polityki" podkreślił w Poranku TOK FM, że cała feta Prawa i Sprawiedliwości wydawała się zupełnie nieprzygotowana.

Jarosław Kaczyński 11 listopada ogłosił, że kandydatem PiS na prezydenta jest Andrzej Duda. Było to nieoczekiwane posunięcie - wszyscy spodziewali się, że Prawo i Sprawiedliwość swojego kandydata zaprezentuje po wyborach samorządowych.

- To dziwne posunięcie - ocenił w Poranku TOK FM Jerzy Baczyński, redaktor naczelny "Polityki". Jego zdaniem pierwszym błędem była data ogłoszenia kandydata - w Dniu Niepodległości, czyli "w dniu benefisu urzędującego prezydenta". - Bo to prezydent od rana do wieczora paraduje na ekranach telewizorów, pełni funkcję gospodarza kraju. Wyobrażałem sobie, że moment ogłoszenia kandydata i potwierdzenia, że Kaczyński sam nie startuje, będzie przeprowadzony w stylu amerykańskich konwencji wyborczych. A potrafią tak to robić, bo już to robili - podkreślił Baczyński.

W efekcie feta PiS wyszła - w opinii publicysty - jak "strzał z korkowca". - Duda, ten biedny człowiek, też wydawał się zmieszany i skonfundowany. Nie miał przygotowanej jakiejś szczególnej mowy - dziękował prezesowi za nominację na prezydenta. Już to uzasadnienie, gdzie prezes PiS ad hoc budował narrację, że ta kandydatura wpisuje się w linię od marszałka Piłsudskiego, przez Lecha Kaczyńskiego, po Andrzeja Dudę, to... powiem szczerze... zabrzmiało to mało taktownie - podsumował gość Poranka.

Zobacz wideo

"Widać było, że akolici PiS o tym nie wiedzieli"

- To dobra kandydatura z punktu widzenia PiS - oponował Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej". - Została ogłoszona w dobrym czasie, a to, jak została ogłoszona, najwięcej mówi o tej kandydaturze. Kaczyński boi się stanąć w szranki z Bronisławem Komorowskim - jego przegrana z nim w 2010 roku była jedną z najdotkliwszych porażek dla Kaczyńskiego. Bo przegrał z człowiekiem, którego nisko cenił.

- Widać było, że wszyscy zebrani akolici nic nie wiedzieli o tym ogłoszeniu Dudy - podkreślił Wroński. - Pomysł Kaczyńskiego polega na tym: wypuszczam człowieka absolutnie oddanego, z tylnego szeregu PiS; jego porażka nie będzie dotkliwa - jakikolwiek wynik Andrzeja Dudy będzie można sprzedać jako sukces. Da się to sprzedać propagandowo - podsumował.

Więcej o: