Nowe rosyjskie supermyśliwce latają wzdłuż norweskiego wybrzeża. "Takiego zdjęcia jeszcze nie widzieliście"

Czegoś takiego jeszcze nie było. Choć te samoloty były już widziane przez inne kraje NATO, to pierwszy raz pojawiły się nad norweskim wybrzeżem - pisze serwis Vg.no. Chodzi o nowiutkie rosyjskie supermyśliwce bombardujące Su-34.

Zdjęcie wykonano na dalekiej północy Norwegii w regionie Finnmark 29 października. Nie było publikowane, aż do dziś, gdy dotarł do niego serwis Vg.no .

- Ten typ samolotu był obserwowany wcześniej przez inne kraje NATO, ale jeszcze nigdy nie widziano go nad wybrzeżem norweskim i tak daleko na Północy - mówi Brynjar Stordalselva, rzecznik Norweskich Sił Zbrojnych.

Mogą przenosić broń jądrową

Su-34 to tzw. myśliwce bombardujące. Są bardzo zaawansowane technicznie, zostały zaprojektowane tak, by móc przenosić broń jądrową. Nad Norwegią sfotografowano jeden z najnowszych egzemplarzy samolotu, który do tej pory był w fazie testowej, a do aktywnej służby wszedł w połowie bieżącego roku.

Na zdjęciach wykonanych przez pilotów widać rosyjski myśliwiec znajdujący się tuż za przestrzenią powietrzną Norwegii oraz norweski samolot F-16. "Su-34 ma pod skrzydłami coś, co wygląda jak dodatkowe zbiorniki z paliwem i pociski używane do walki w powietrzu" - pisze Vg.no. "I choć do tej pory ruch lotniczy rosyjskich jednostek wzdłuż rosyjskiego wybrzeża jest stabilny, to jedna rzecz się zmienia - zaawansowanie techniczne Rosji jest coraz większe" - ocenia serwis.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: