Kurski ws. Hofmana, Rogackiego i Kamińskiego: PiS zachował się perfekcyjnie, a jest wściekle atakowany

- Jeśli to się potwierdzi, to jest bardzo obciążające, bo to by było działanie z zamiarem ewentualnym, a nie bezpośrednim. Ta data, jeśli jest prawdą, jest dla nich pogrążająca - powiedział Jacek Kurski w Radiu ZET, komentując informację, że posłowie Hofman, Rogacki i Kamiński kupili bilety na samolot dwa tygodnie przed otrzymaniem zgody na wyjazd samochodami do Madrytu. - PiS jest dziś wściekle atakowany, a zachował się perfekcyjnie - zaznaczył jednak.

- To kompromitacja samych zainteresowanych - powiedział Jacek Kurski w programie Moniki Olejnik na antenie radia ZET . Kurski stwierdził, że ujawnienie informacji o tym, że posłowie najpierw kupili bilety lotnicze, a potem złożyli wniosek o zwrot pieniędzy, jest dla nich "szczególnie obciążające".

"PiS zachował się perfekcyjnie"

- Żal panu Adama Hofmana? - zapytała Monika Olejnik. - Zawsze żal ludzi młodych, zdolnych, obiecujących, którzy mieli ładne perspektywy - odpowiedział Kurski. Podkreślił też, że "PiS jest dziś wściekle atakowany, a zachował się perfekcyjnie, bo Jarosław Kaczyński minutę po tym, jak się dowiedział o sprawie, zawiesił posłów, a dziś komitet polityczny ich wyrzuci.

"Kompromitacja po stronie PO"

Jacek Kurski podkreślił, że w sprawie afery posłów PiS, "kompromitacja jest po stronie PO". - To PO chroni ludzi, na których ciążą porównywalne zarzuty moralne czy kryminalne - skomentował Kurski.

Wyjaśnił, że w kwestii zarzutów kryminalnych miał na myśli sprawę Sławomira Nowaka. - Myśli pani, że tymi zegarkami wymieniał się z gośćmi, którzy wygrywali publiczne przetargi za to, że razem odmawiali różaniec? Ten facet jest członkiem klubu parlamentarnego. I co? Nic. Wszyscy to mają w nosie - dodał.

- Platforma Obywatelska, która wszystkie sprawy skręca, przegłosowuje, immunizuje ludzi, jest pod teflonową ochroną - zaznaczył Kurski.

"Sikorskiemu trzeba patrzeć na ręce"

Kurski dodał też, że marszałkowi Radosławowi Sikorskiemu, który będzie rozpatrywał sprawę Hofmana, Rogackiego i Kamińskiego, należy patrzeć na ręce, "bo jest bohaterem dwóch afer: taśmowej i Politico", którą już opisywaliśmy .

- Jeśli Sikorski powiedział prawdę w wywiadzie dla Politico, to oznacza, że Tusk jest zdrajcą - skomentował Kurski. - Jeżeli Sikorski mówił nieprawdę, to znaczy, że jest niepoczytalny i nie powinien pełnić funkcji marszałka - dodał.

Kurski tak żarliwie bronił Prawa i Sprawiedliwości, że Monika Olejnik pod koniec programu powiedziała mu, że znacząco zbliżył się do powrotu do Prawa i Sprawiedliwości. - Po tym programie znajdzie pan miejsce w Prawie i Sprawiedliwości. Na razie na tej drabince stoi pan na trzecim stopniu - powiedziała prowadząca audycję "Gość Radia ZET".

Lot polityków PiS do Madrytu...

Afera z wyjazdem posłów PiS zaczęła się od doniesienia "Faktu". Podczas lotu z żonami do Madrytu Hofman, Kamiński, Rogacki i europoseł Dawid Jackiewicz, mieli wraz z żonami być - według relacji współpasażerów - pod wpływem alkoholu . Kobiety zachowywały się rzekomo głośno i piły alkohol wniesiony do samolotu z zewnątrz, co jest zabronione. Gdy stewardesa zwróciła im uwagę, doszło do awantury.

Media prześwietliły lot do Madrytu. I na jaw zaczęły wychodzić kolejne niewygodne dla posłów PiS szczegóły. Lot był podróżą służbową, posłowie występowali jako delegacja polskiego parlamentu na Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Politycy PiS trzykrotnie opuścili spotkanie zaraz po podpisaniu listy obecności , odmówili przyjęcia materiałów dotyczących tego spotkania i nawet nie weszli do sali obrad.

... i jego zgubne konsekwencje

Później Radio ZET poinformowało, że posłowie wzięli kilkanaście tysięcy złotych zaliczki na podróż . I miała być to podróż samochodowa. Tymczasem polecieli tanimi liniami Ryanair za kilkaset złotych (wg PiS Jackiewicz leciał za własne pieniądze). Wyjaśnień od szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka zażądał marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

Zaraz po spotkaniu z Sikorskim Błaszczak twierdził, że zainteresowanie wokół całej sprawy jest przesadzone. 20 minut później nagle zmienił front po spotkaniu z kierownictwem PiS i Jarosławem Kaczyńskim - poinformował o zawieszeniu posłów i zasugerował, że kara może być jeszcze bardziej surowa. Sam Kaczyński w RMF FM zapowiedział, że będzie wnioskował o usunięcie trójki posłów ze swojej partii.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!