Polska uszczelnia wschodnią granicę. Straż Graniczna kupuje drony i buduje wieże obserwacyjne

Drony, nowe wieże strażnicze i mundury: Straż Graniczna przyspieszyła inwestycje - informuje ?Rzeczpospolita?. Do połowy 2015 r. Straż wyda jeszcze co najmniej 92 mln zł na techniczne wyposażenie do śledzenia szlaków przerzutu ludzi i przemytu towarów.

Odkąd Polska jest w strefie Schengen, inwestycje współfinansowane przez Unię Europejską: w ludzi, sprzęt, budowę i modernizację 24 strażnic, kosztowały blisko 1,5 mld zł. Kryzys ukraiński przyspieszył jeszcze inwestycje Straży Granicznej - pisze "Rzeczpospolita" .

Wieże strażnicze, drony...

Na wschodzie trwa budowa kolejnych dwunastu 35-metrowych stalowych wież, z zainstalowanymi na szczycie, zdalnie sterowanymi kamerami termalnymi najnowszej generacji i systemem monitoringu wizyjnego.

Wkrótce obserwację najbardziej zagrożonych odcinków rozpoczną drony. SG ogłosiła właśnie przetarg na cztery zestawy bezzałogowych maszyn - po trzy minisamoloty w zestawie - do śledzenia i namierzania przestępczych grup na zielonej granicy.

...i nowe mundury

Od nowego roku rozpocznie się też zmiana służbowego umundurowania. Oliwkowe uniformy mają odmienić wizerunek formacji. - Na przejściach granicznych i podczas kontroli drogowej nasi ludzie przestaną się dzięki temu kojarzyć z wojskiem - mówi gen. bryg. Marek Borkowski, zastępca komendanta Straży Granicznej.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: