"Tusk honorowym przewodniczącym PO. Należy mu się" - zapowiada Schetyna

- Tusk jest pomysłodawcą PO, więc należy mu się zapisanie w naszej historii - stwierdził w RMF FM Grzegorz Schetyna. Czym miałoby być to upamiętnienie? "Honorowy przewodniczący PO".

O to nowego szefa MSZ zapytał Konrad Piasecki w RMF FM. - Jest taki pomysł. Tusk jest pomysłodawcą PO, więc należy mu się zapisanie w naszej historii. To jest symboliczne podziękowanie za te 14 lat - podkreślił Grzegorz Schetyna. Na pytanie, czy chce być szefem Platformy stwierdził, że dzisiaj nie myśli o przywództwie w partii.

W sobotę w Warszawie ma się odbyć konwencja Platformy Obywatelskiej. Zgodnie z zapowiedziami, to wtedy Donald Tusk złoży rezygnację z przewodniczenia PO. Jego obowiązki przejmie Ewa Kopacz.

Polityka zagraniczna

Schetyna odniósł się też do swojego sprawozdania z polskiej polityki zagranicznej. - Czeka nas bardzo poważna rozmowa o wysyłaniu polskich wojsk za granicę. Są nowe wyzwania, na które nowoczesne państwo - a takim jest Polska - musi odpowiadać. Wolny świat musi skutecznie reagować - ocenił Schetyna.

Dodał, że np. nie wyobraża sobie misji NATO we wschodniej Ukrainie? - To jest coś, co przeniosłoby konflikt Ukraiński zupełnie w inny wymiar - stwierdził i dodał, że w jego opinii na razie Rosja nie radzi sobie z sankcjami, które nałożył na nią Zachód. - Musi zmienić swoją politykę. Zachód nigdy nie uzna aneksji Krymu, bo to by znaczyło, że uznaje łamanie prawa międzynarodowego - twierdzi minister.

Więcej o: