Podniebny spektakl dziesiątek tysięcy szpaków. Naukowcy próbują zrozumieć, dlaczego ptaki to robią

Miejscowość Gretna na południu Szkocji to jedno z niewielu miejsc, gdzie można obserwować ogromne - nawet stutysięczne - formacje ptaków. O tej porze roku szpaki tworzą na niebie ogromne chmury, jednak nadal nie wiadomo, dlaczego to robią. Brytyjczycy postanowili to zbadać.

Formacje szpaków są na tyle wyjątkowe, że w języku angielskim istnieje słowo osobne je określające: "murmuration". Nie wiadomo jednak, dlaczego ptaki tworzą tego rodzaju formacje.

- Jedna z teorii na ten temat mówi, że mogą one w ten sposób informować o znalezieniu odpowiednio dużej grzędy. Ma to zachęcić inne ptaki do przylatywania w to miejsce, a im większe stado, tym ptakom jest cieplej - tłumaczy dr Anne Goodenough z Uniwersytetu Gloucestershire i dodaje, że formacje mogą składać się nawet ze stu tysięcy ptaków.

 

Badania nad zachowaniem szpaków

Uniwersytet Gloucestershire i Towarzystwo Biologiczne prowadzą obecnie badania nad zachowaniami szpaków, które mogą pomóc w rozwiązaniu zagadki. Osoby, które je zaobserwują, są proszone o zanotowanie takich informacji jak miejsce, liczba ptaków i długość trwania zjawiska.

Jak informują badacze, z całej Wielkiej Brytanii - od Kornwalii po John o'Groats - spłynęło już ponad 600 raportów na temat formacji szpaków.

Naukowcy nie wiedzą też, dlaczego tylko europejskie szpaki tworzą tak ogromne podniebne pokazy. - Dzięki temu jest to wyjątkowo fascynujące - mówi dr Goodenough.

Liczba szpaków w Wielkiej Brytanii cały czas spada. Jest ich o 66 proc. mniej, niż było jeszcze w 1970 roku.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: