Niemieckie służby obawiają się zamachów z rąk pojedynczych fanatyków. Ich liczba cały czas rośnie

Kręgi islamistyczno-terrorystyczne w RFN przybierają na sile. Rośnie też groźba zamachów dokonywanych przez fanatyków - oceniają niemieckie media. - W przypadku 230 osób można przyjąć, że są one gotowe do "popełnienia czynów karalnych o dużej wadze? - ostrzega szef Federalnego Urzędu Kryminalnego.

Federalny Urząd Kryminalny (BKA) wychodzi z założenia, że islamistyczno-terrorystyczne kręgi w RFN liczą około tysiąca aktywistów. Liczbę tę podał szef BKA Joerg Ziercke w wywiadzie udzielonym gazecie "Die Welt".

W przypadku 230 osób można przyjąć, że są one gotowe do "popełnienia czynów karalnych o dużej wadze", zaznaczył Ziercke. W roku 2010 szacowano liczbę potencjalnych przestępców z tych kręgów na 120 osób.

W obliczu barbarzyńskich czynów bojówek Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku szef BKA ostrzega przed zamachami z ręki pojedynczych sprawców. - Obecnie istnieje największe zagrożenie zamachami islamistyczno-terrorystycznymi ze strony pojedynczych sprawców lub minigrup - powiedział Ziercke.

Może dojść do następnych zamachów

Po 9 udaremnionych zamachach terrorystycznych i niezdetonowanej bombie podłożonej w 2006 na dworcu głównym w Kolonii, zbrodniczym zamachu na amerykańskiego żołnierza na lotnisku we Frankfurcie nad Menem (2011) i bombie podłożonej na peronie dworca w Bonn (2012) Ziercke uważa, że jest dość prawdopodobne, iż "może dojść do następnych prób zamachów". Służby bezpieczeństwa są jednak czujne i przygotowane i będą starały się wszelkimi środkami pokrzyżować takie plany. - Nie ma co wpadać w panikę - powiedział szef BKA.

Następne 300 osób określił on mianem "istotnych". W ich przypadku zakłada się, że są one gotowe pomagać logistycznie w przygotowaniach do zamachów. Obecnie prowadzi się w 420 przypadkach dochodzenia, a 620 osób z kręgów islamistycznych jest obwinionych.

Według sprawdzonych informacji BKA 450 młodych ludzi z RFN wyjechało do Syrii i Iraku, by tam przyłączyć się do dżihadystów. Są duże obawy, że po powrocie tacy zradykalizowani islamiści mogą rekrutować w Niemczech kolejne osoby.

embed
embed
Więcej o: