"Nikt nie zapobiegnie aborcjom. Można wyeliminować tylko bezpieczne aborcje"

- Prawo nigdy nie zapobiegnie aborcji - mówi Rebecca Gomperts, lekarka z organizacji Women on Waves. To ona przeprowadza zabiegi na statku kobietom, w których krajach aborcja jest zabroniona. - Chodzi o wzięcie odpowiedzialności, przejęcie władzy nad własnym życiem. Nie sądzę, by kobiety się tego bały. To raczej świat jest przerażony, że kobiety to robią - mówi.

Jessica Valenti, felietonistka "Guardiana", pisze o organizacji Women on Waves. Stała się ona słynna dzięki umożliwianiu wykonania aborcji na statku dla kobiet żyjących w krajach, gdzie zabieg jest nielegalny. W tekście jako jeden z przykładów rozpaczliwej nielegalnej aborcji podane są dwa przykłady - z Maroka, gdzie kobieta wypiła wybielacz oraz spod Skierniewic, gdzie w domu nożyczkami przeprowadzono "aborcję" u kobiety w 7-miesiącu ciąży. Zamroczona alkoholem (5 promili) desperatka z krwotokiem trafiła do szpitala.

"Prawo nigdy nie zapobiegnie aborcji"

Women on Waves to bohaterki nagradzanego filmu dokumentalnego "Vessel" (ang. statek). Dokumentuje on walkę Rebeki Gomperts, holenderskiej lekarki, i jej zespołu, którzy pomagają ciężarnym kobietom obejść restrykcyjne prawo antyaborcyjne w ich krajach. - Prawo nigdy nie zapobiegnie aborcji - powiedziała Gomperts w rozmowie z dziennikarką "Guardiana". - Nigdy nie zapobiegało i nigdy tego nie zrobi. Jedyne, czemu ono zapobiega, jest bezpieczna aborcja - zaznaczyła holenderska lekarka.

"Chodzi o wzięcie odpowiedzialności"

Zdaniem Valenti chodzi o oddanie kobietom władzy w ich własne ręce. - Chodzi o wzięcie odpowiedzialności, przejęcie władzy nad własnym życiem. Nie sądzę, by kobiety się tego bały. To raczej świat jest przerażony, że kobiety to robią - powiedziała Gomperts w filmie.

"Prawdopodobnie Gomperts nie jest zachwycona tym, że działa wbrew prawu" - przyznaje Valenti. "Ale dopóki wszystkie kraje nie będą traktować aborcji jako prawa człowieka, cieszę się, że ona wciąż to robi" - kwituje.

Cały tekst na stronach Guardiana >>>

Więcej o: