Węglarczyk: Chłodna wojna jest faktem. USA i Rosja walczą w ambasadach i kosmosie

"Nowej zimnej wojny na razie nie będzie. W Europie robi się jednak zdecydowanie chłodno" - pisze w "Rzeczpospolitej" Bartosz Węglarczyk. Chodzi o rosnące napięcia między rosyjskimi i amerykańskimi dyplomatami, która zdaniem obserwatorów przywodzi na myśl zimną wojnę. Konflikty przenoszą się nawet... w kosmos.

"Rzeczpospolita" w sporym tekście pisze o amerykańsko-rosyjskich napięciach między dyplomatami. Obie strony wzajemnie zarzucają sobie wręcz "zastraszanie" i "agresywne naciski" wobec pracowników placówek dyplomatycznych. Narzędziem w tych przepychankach są także media. Rosyjskie oskarżają amerykańskich dyplomatów w Moskwie o arogancję. Amerykańskie opisują ciężką dolę swoich obywateli. "Takie prztyczki były w czasach zimnej wojny normą" - przyznaje Węglarczyk.

"Chłodna wojna jest faktem"

Co więcej, napięcia między USA i Rosją przeniosły się nawet w kosmos. Choć agencje kosmiczne wciąż się wspierają, rosyjski wicepremier już straszył zerwaniem współpracy. Sprawa jest delikatna, bo dotyczy choćby obsługi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. "Starcia dyplomatyczno-kosmiczne pokazują, że chłodna wojna jest faktem. Ale przybyło nam gwałtownie graczy" - zauważa Węglarczyk. Chodzi o Chińczyków i Hindusów, którzy przyłączyli się do kosmicznego wyścigu.

Cały artykuł w najnowszej "Rzeczpospolitej".

Więcej o: