Średnie zarobki w Unii dogonimy dopiero za 30 lat? Kosiniak-Kamysz: Zrobimy to szybciej

- Według moich wyliczeń pensję przeciętnego Europejczyka dogonimy w 2044 roku - stwierdził w Money.pl prof. Mieczysław Kabaj z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. - Zrobimy to szybciej - zaznaczył w Poranku Radia TOK FM Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy. Jak? Dzięki unijnym dotacjom i pakietowi klimatycznemu.

Zdaniem ekspertów Polacy pracują tyle, że powinni zarabiać dwa razy więcej. Tymczasem - jak wynika z danych Eurostatu - tylko w pięciu krajach Unii Europejskiej płace są niższe niż w naszym kraju - wynika z raportu Money.pl o polskich płacach .

- Jeżeli wynagrodzenia będą realnie wzrastać o 3 procent rocznie, to według moich wyliczeń przeciętnego Europejczyka dogonimy w 2044 roku - szacuje prof. Mieczysław Kabaj z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych w rozmowie z portalem.

Unijne pieniądze do kieszeni pracowników?

- Zrobimy to szybciej - stwierdził w Poranku Radia TOK FM Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. - Mamy ogromną szansę w najbliższych 6 latach mocno dogonić czołówkę. Mamy największa pulę środków z Unii Europejskiej w historii. Wydaje się, że nigdy taki budżet dla Polski się nie powtórzy. Trzeba zrobić wszystko, żeby te pieniądze przełożyły się na nowe miejsca pracy, wzrost konkurencyjności gospodarki i wzrost wynagrodzeń - mówił polityk PSL.

Minister: Pakiet klimatyczny pomoże

Zdaniem Kosiniak-Kamysza nawet ustalenia szczytu klimatycznego w Brukseli "w wymierny sposób mogą się przełożyć na rozwój przemysłu". - To tylko odłożenie w czasie pewnych spraw - zauważył Tomasz Sekielski, prowadzący Poranek Radia TOK FM.

- Od PiS mieliśmy propozycję weta. Dla nich weto jest celem samym w sobie. Dla PO i PSL weto jest środkiem do osiągania celów - wyjaśniał Kosiniak-Kamysz. - Oni woleli powiedzieć "nie zgadzamy się" i zamknąć temat. A w 2019 wygasłyby darmowe kwoty dla elektrowni, nie byłoby dyskusji o odnawialnych źródłach energii. My się na to nie zgadzaliśmy, jednak w polityce europejskiej trzeba się umiejętnie poruszać, a nie obrażać - skwitował.

Więcej o: